BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már írjuk a házassági szerződést

2008. január 31. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- Bár még csak január van, de már lehet látni, hogyan sikerült a tavalyi év?
- Az Állami Nyomdánál az elmúlt esztendő a hatékonyságnövelő és költségcsökkentő program elindításáról szólt. Áttekintettük a teljes portfóliót, és ahol szükséges volt, meghoztuk a megfelelő döntést. Úgy gondolom, a program összességében az elvárásoknak megfelelően alakult, és a meghatározott célokat teljesítettük. A tavalyi konszolidált számokat ugyan még nem látom, de a profiltisztítás feltehetően a számokban is meglátszik majd. Az átalakítás természetes velejárója azonban, hogy ha a nem megfelelő nyereségtartalmú termékeket - amelyeknél kevés volt a hozzáadott érték - kivesszük a portfólióból, az átmeneti árbevétel-csökkenést hozhat.
- Ezt mutatták a legutolsó, háromnegyed éves gyorsjelentés számai is.
- Igen. Annak ellenére, hogy az árbevétel 80-85 százalékát a hosszú távú szerződések adják, figyelembe kell venni azt is, hogy 2006-ban jelentős árbevételt hoztak a parlamenti és az önkormányzati választásokkal kapcsolatos megrendelések. Ehhez még hozzájött a portfóliótisztítás hatása is. Mindezeket jelentős részben sikerült pótolni, de elképzelhető, hogy emiatt lesz elmaradás 2007-ben az előző évhez képest. A kedvező tendenciák ugyanakkor továbbra is folytatódnak. Egyrészt az említett tételek nélküli árbevétel-növekedés töretlen az elmúlt időszakban, másrészt - ami talán még fontosabb - jelentősen nőtt az EBITDA-margin. Célunk, hogy ez az érték tartósan 15 százalék felett alakuljon, az év első kilenc hónapjának 14,3 százaléka már nincs is olyan messze ettől.
- A jövő ezek szerint biztató?
- Az Állami Nyomda egyre inkább az információbiztonságra, a biztonsági termékekre és megoldásokra, illetve a komplett megszemélyesítési és adatfeldolgozási feladatokra helyezi a hangsúlyt. Az alapot ugyan a gyártás adja, de termékeinek hozzáadott értéke a különböző innovációkban, szolgáltatásokban, valamint az információtechnológia-alapú fejlesztésekben testesül meg. Nemcsak legyártjuk a bankkártyát, hanem szigorú információbiztonsági előírások mellett az adott bank adatbázisát felhasználva megszemélyesítjük és ki is kipostázzuk, a kísérőlevéllel együtt. A gazdálkodás számai egyébként azt mutatják, hogy jó irányba haladunk: a 2007-re tervezett 750 forintos EPS biztos meglesz, és az idei 900 forintos EPS-terv is tartható, ha a fejlesztési programok megvalósulnak.
- Ebben az évben végre várható akvizíció?
- Tudom, régóta beszélünk már az akvizícióról, de reményeim szerint az idén be is tudjuk jelenteni, sőt az első félévben lezárunk majd egy jelentősebb tárgyalást is. Az elmúlt két évben 10-15 céget vizsgáltunk meg alaposan, mert nem csak egyszerűen vásárolni akartunk. Az volt a cél, hogy olyan, az Állami Nyomda-csoporthoz illeszkedő partnert találjunk, amellyel vannak szinergiák mind a technológia, mind a termékcsoport terén. Ha az ember nősülni akar, akkor kell egy mennyasszony, aki ráadásul igent is mond. A mi esetünkben a menyasszony már megvan, sőt a kezét is megkértük, igent még ugyan nem mondott, de már írjuk a házassági szerződést. Így, ha minden jól megy, idén már konszolidálhatjuk is az új tagvállalatot, illetve tagvállalatokat, hiszen több más akvizícióban is gondolkodunk.
- Ez esetleg a tavalyi harmadik negyedévben visszaeső exportra is kedvező hatással lesz?
- Az exportpiacok bővülését kiemelten kezeljük, az elmúlt évben ugyanakkor egy nagyobb partnerünk úgy döntött, hogy nem hívja le az adott évre vonatkozó biztonságifesték-mennyiséget. Ez a közel félmilliárd forintos tétel óhatatlanul rányomta a bélyegét az exportárbevételre. De a tétel csak csúszott és az idén már valószínűleg teljesül, sőt a külpiaci értékesítés tekintetében a már említett akvizíciók is növekedést hozhatnak. Ezekre szükség is lesz, hiszen komolyan gondoltuk, amikor tavaly bejelentettük: 2010-2011-re bevételeink 40 százaléka exportból származik majd.
- Az akvizíciókhoz mi biztosítja majd a forrást? Ez az osztalékpolitikára is hatást gyakorol?
- A finanszírozásról egyelőre nincs döntés. A menedzsmentnek ugyanakkor van elképzelése arról, hogy mi az, amit meg lehetne valósítani cash flow-ból, mi az, amit az osztalék terhére és mi az, amit idegen forrásból. Ez utóbbi komoly tartalékokat rejt, hiszen most lényegében hitel nélkül gazdálkodunk. A tavalyi eredmények ismeretében az igazgatóság később dönt a kifizetés pontos mértékéről, de már korábban is jeleztük, hogy az osztalékpolitika a terjeszkedés függvényében változik. Egyébként amennyiben csak kisebb akvizíciók valósulnak meg, akkor nem feltétlenül kell hozzányúlni az osztalékhoz. Persze szerintem az akvizícióval egyébként is jobban járnak a részvényesek, mint a nyereség közvetlen felosztásával, hiszen a terjeszkedés növeli a cég értékét és kapitalizációját. A részvényesek számára akkor teremtünk értéket, ha a részvényár emelkedik és nem az osztalék. A tőzsdei lét jelentősen átformálta a vállalatot, osztalékrészvényből növekedési papírrá váltunk. A befektetőket nem az éves nyereség érdekli, hanem az, hogyan érjük el mindezt.
- Az igazgatóság a közeljövőben az opciós programról is dönt majd?
- A koncepciót már elfogadtuk, és az erre vonatkozó javaslatunk a közgyűlési előterjesztések között lesz. A részvényesek itt határoznak majd a menedzsmentösztönző program fedezetéről is, így a szeptember 30-án lejárt sajátrészvény-vásárlásra adott felhatalmazást is szeretnék megújítani.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet