Felemás eredménnyel zárja az idei évet a Budapesti Értéktőzsde: a forgalom és a tőzsde eredményessége jelentősen emelkedett, a BUX ugyanakkor csupán 6 százalékkal nőtt, és idén is többen hagyták el a parkettet, mint ahány új belépő érkezett. A jövő év ugyanakkor éppen emiatt számos kihívást hoz majd a tőzsde számára - jelentette ki Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke tegnapi évértékelő sajtótájékoztatóján. A forgalomnövekedés - és így a profitnövekedés - üteme azonban kérdéses, hogy fenntartható-e. A Mol-OMV párharca ugyan az üzletmenetre jótékony hatást gyakorolt, de ennek következtében a magyar olajpapír közkézhányada jelentősen csökkent, pedig a Molra és az OTP-re született kötések egyenként is a teljes forgalom 40-40 százalékát tették ki 2007-ben. (A Richterrel és a Magyar Telekommal együtt a négy vezető papír már az éves volumen 93 százalékát adta.) A MiFID implementációja is számos kérdést felvet, az értékpapírok esetében a tőzsdekényszer megszüntetése mindenképpen új helyzetet jelent majd az európai börzék számára. A tőzsdeelnök arra is kitért, hogy a börze kínálatára is nagyobb hangsúlyt kell helyezni. Az állami és a meghatározó magáncégek esetében a számos könnyítés - a bevezetési és fogalomban tartási, valamint az adókedvezmények - ellenére alig akad komoly tőzsdeaspiráns. Ebben a tekintetben ráadásul egyelőre jövőre sem várható komoly változás; bár az első fél évben három új bevezetés (Externet, Pannunion, illetve EETEK Holding) is várható, ezek feltehetően csak kevéssé pezsdítik fel tőzsdei forgalmat. Új termékkel azonban már februárban bővül a terméklista, mintegy 10 certificate megjelenése várható a BÉT-en.
Ez utóbbi jellemzően olyan bankok vagy befektetési házak által kibocsátott értékpapír, amelynek adásvételével valamilyen mögöttes termékkel, elsősorban indexszel, olajjal, arannyal lehet kereskedni. A korábbi elképzelésekkel szemben a tőzsderészvény viszont jövőre sem kerül a parkettre, pedig a gazdálkodás alapján jó befektetés lehetne. A Budapesti Értéktőzsde árbevétele idén várhatóan megközelíti a 4 milliárd forintot, ami 600 millió forinttal magasabb az előző évinél, az adózott eredménye pedig eléri a 2,5 milliárd forintot. Ez utóbbi azért is szép eredmény, mert a tavalyi profit ennél kisebb, 2,4 milliárd forint volt, ráadásul a tőzsde akkor még mentesült az adófizetés alól.
