BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem hoz nyereséget a Richter-akvizíció?

2007. november 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Richter közelmúltban bejelentett lengyelországi és oroszországi cégvásárlásait értékelve vételről tartásra módosította a részvényekre adott ajánlását az ING. A 42 500 forintos célár nem változott. Kerekes Róbert elemző a leminősítés indokaként elmondta, hogy a lengyel gyógyszerpiac - ahová most a Richter bevásárolta magát - bővülése az elmúlt években hat százalék volt, s a jövőben sincs ok ennél nagyobb növekedést feltételezni. Bár a piac mérete nagy, a verseny is rendkívül erős, és magas a generikus termékek aránya.
A rendelkezésre álló információk alapján a másik szerzemény, az orosz Akrihin piaci részesedése 0,6 százalékos, árbevétele az elmúlt években stagnált, és az első negyedévben veszteséges volt. Mindezek alapján - a Richter által említett 35 millió dolláros szinergiahatást is figyelembe véve - az elemző arra a következtetésre jutott, hogy az akvizíciók nem növelik a részvényhígulásnak megfelelő mértékben a társaság nyereségét, vagyis a részvényenkénti eredményt nem javítja a tranzakció. Az elemző jobb megoldásnak tartotta volna, ha hitelből finanszírozzák a cégvásárlást, mivel a tőkeemelésből megvalósított terjeszkedés a lehető legdrágább. A tulajdonosi struktúra átalakulása (Jerzy Starak 26,75 százalékos részesedést szerez a megnagyobbodott Richterben) pedig lényegében meghiúsít minden jövőbeli felvásárlási kísérletet.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet