BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább védi az alapszabály a Molt

Ötvenmilliárd forintot, részvényenként mintegy 508 forintot fog kifizetni a Mol osztalékként 295 milliárd forintos adózott eredményéből. A közgyűlés valamennyi igazgatósági javaslatot elfogadta, az alapszabály-módosítások azonban már nem nyerték el az összes jelenlévő tetszését.

2007. április 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csak megfontoltan költjük a részvényesek pénzét – foglalható össze Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának közgyűlési bevezető beszéde, aki szerint a 2006-os év a megfontoltság esztendeje volt. A társaság csak olyan dolgokba fektette a vagyont, amiről megalapozottan hiheti, hogy magas megtérülést biztosít. A Mol ugyanakkor érzékeli azt az elvárást – amely egy részvényesi felszólalásban is elhangzott –, hogy csökkentsen a túlzott tőkeellátottságán. Jelenleg 55 befektetési projektet vizsgálnak. Beszédéből kiderült az is, hogy szerinte az ország és a Mol érdeke is, hogy minél több gázvezeték épüljön és vezessen át az országon, így mind a Kék Áramlat, mind a Nabucco megépülése hasznos lenne, hiszen csökkentené az ország kiszolgáltatottságát és a Mol számára is jó üzletet jelenthetne.
Így a tavalyi év nem hozott kiugró növekedést a társaság számára, a további növekedést azonban megalapozhatja. A közgyűlésen Mosonyi György vezérigazgató is beszélt, aki beszámolt arról, hogy az idei évre a szénhidrogén-kitermelésben 10 százalékos csökkenés várható. A downstream üzletágtól viszont a tavalyihoz hasonló külső körülményeket várnak, annyi pozitív változással, hogy az idén karbantartás miatt várhatóan nem kerül sor nagy finomítói leállásra.
Az idei év során a petrolkémia üzletág is hozhat jó eredményt, az első negyedév legalábbis erre utal.
A közgyűlés a tavalyi évről szóló beszámolók mellett nagy többséggel elfogadta az 50 milliárd forintos osztalékot, ami a saját részvények számának változásától függően 508 forint körül lesz részvényenként. (A kifizetés időpontját később jelentik be.) Egyetértés mutatkozott az igazgatóság 10 százalékos sajátrészvénycsomag-vásárlási felhatalmazásának meghosszabbítása kérdésében is, tegnaptól újabb 18 hónapra, akárcsak a tisztségviselők újraválasztásával kapcsolatban.
Közel sem ekkora egyetértéssel – az OMV egy kivétellel minden alapszabály-módosítást ellenzett –, de elfogadta a közgyűlés a felvásárlás ellen védő alapszabályi rendelkezéseket (egy közgyűlésen csak három igazgatósági tag hívható vissza, újabb visszahívásokra csak hat hónap elteltével kerülhet sor). Elfogadták az állami aranyrészvény külön jogainak törlését is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet