Két tételben összesen 10 millió 262 ezer 113 részvény megvásárlásával 95 százalékra növelte befolyását a TVK-ban a Mol Rt. A tegnap reggel tőzsdei idő előtt, majd a jóval a kereskedési idő után született két bejelentés alapján az olajcég először 31,56 százalékos pakettet vásárolt, majd meg nem nevezett eladótól vagy eladóktól további 10,68 százalékot. A tranzakciókat követően 94,86 százalékos befolyást ért el – a Slovnaftnál lévő 8,06 százalékos befolyásával együtt számítva – a gyakorlatban már régóta a cégcsoport egyik üzletágaként működő vegyipari társaságban.
Az erre fordított összeg a Mol második közleménye szerint összesen nem érte el a 200 millió eurót, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi tőzsdei árnál jóval olcsóbban, kevesebb mint 4970 forintért (19,5 euró) jutott hozzá egy TVK-részvényhez.
Maga a tranzakció nem lehetett nagy meglepetés a piaci résztvevők számára. Mindenki régóta várta, hogy az évekkel korábban agresszív tőzsdei vásárlásokkal többséget szerző és a társaságot sikeresen a cégcsoportba integráló Mol Rt. egyszer megszerzi a többi részvényt is a korábban a vegyipari cégért szintén versenybe szálló Ce Oil and Gastól (kettőjükön kívül már régóta nem volt bejelentett nagyobb tulajdonosa a TVK-nak). A 31,5 százalékkal rendelkező Ce Oil and Gas évek óta tartotta a részvényeit, bár osztalékot egyedül tavaly kapott rájuk, akkor sem sokat (42 forintot részvényenként). A mostani ügyleteket ráadásul bonyolítja, hogy a Ce Oil and Gas nem közvetlenül a Molnak, hanem egy Virgin-szigeteki offshore cégnek adta el a részvényeit és azok onnan – vagy további áttételen keresztül – kerülhettek a Molhoz.
A vásárlással az olajcég valószínűleg pozitívan tudja befolyásolni éves eredményét – a TVK-tól nagyon jó évet várnak az elemzők –, és a Mol-részvényesek feltehetően a vételárat sem ítélik majd magasnak. A Mol 2001-ben 4194 forinton tett vételi ajánlatot a TVK-részvényekre, ekkor csupán néhány papírt sikerült megvásárolnia.
A mostaniak után a piaci szereplők számára logikus lépésnek tűnhetne, hogy hamarosan eltűnjön a tőzsdéről egy újabb társaság, de a Mol ez irányú szándékairól semmit sem árult el. A társaság sajtóosztálya csupán annyit mondott el lapunk kérdésére, hogy a piaci helyzet függvényében nem zárható ki, hogy újabb TVK-részvényeket vásároljanak. Ugyanakkor azt is elmondták, hogy jelenleg sem vételi ajánlat tétele (enélkül kiszorítás sem lehetséges), sem a társaság tőzsdei kivezetése nincs napirenden. Így akár az is előfordulhat, hogy még jó ideig a parketten láthatjuk majd a TVK-t, úgy, hogy a társaság teljes közkézhányada hajszállal haladja csak meg a teljes alaptőke öt százalékát.
