BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csalódást okoztak az áramszolgáltatók

2007. február 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint hatszázalékos eséssel reagált tegnap a Budapesti Értéktőzsde legnagyobb kapitalizációjú áramszolgáltatója, az Elmű arra tényre, hogy a tavalyi évről szóló gyorsjelentése közel 20 százalékos eredményromlásról számolt be. A konszolidált IFRS szerinti eredménykimutatásban részvényenként csupán 2375 forint szerepel, ami a tavalyi 2960 forinthoz képest elszomorító lehet sok befektető számára. Ez 3,5 milliárd forint mínuszt jelent. Az Émász viszont tulajdonképpen jó gyorsjelentést tett közzé tegnap, az 1422 forintos részvényenkénti eredménye a tavalyi 1311 forinthoz képest jelentős javulást mutat. Az adózott eredményben ez 280 milliós forintos javulás, a befektetők valószínűleg mégsem lehetnek igazán elégedettek.
A két társaság tavalyi évét több nagy horderejű rendkívüli esemény is tarkította, ezek közül a gyorsjelentés szempontjából a legfontosabb az augusztusi kompenzációs kiegyenlítő rendszer volt. Ennek következtében az Elműtől egy nyilvánosságra nem hozott, de becslések szerint a 3,5 milliárdos eredménycsökkenésnél nagyobb, akár 4-5 milliárdra rúgó összeget vettek el. Az Émász ugyanakkor 1,6–1,8 milliárd forint körüli összeget kapott. A gyorsjelentések alapján a két társaság eredményét tekintve ez a két tétel volt a meghatározó, emellett szinte csak az új számlázási rendszer következtében átmenetileg leálló felszólítási és behajtási tevékenység miatt megnövekedett követelésállomány jelentett különleges eseményt.
A gyorsjelentésből ugyanakkor nem derült ki egyik cég esetében sem a tevékenységszétválasztás miatt felértékelt eszközállomány mai értéke, erre vélhetően legkorábban a közgyűléseken kerülhet majd sor.
Az osztalékfizetés szempontjából fontos magyar egyedi eredménykimutatások – ezek határozzák meg az osztalékalapot – ugyanakkor azért kismértékben árnyalják a helyzetet. Az Elmű esetében a 15 milliárd 747 milliós adózott eredmény csak 6,3 százalékkal lett kevesebb mint tavaly, ez pedig részvényenként 2547 forintot ad ki, ami már valamivel közelebb van a tavaly kifizetett 2600 forintos osztalékhoz (igaz, általában az eredmény 90 százalékánál nem szoktak több kifizetést feltételezni). Az Émász esetében itt viszont hatalmas a javulás, a tavalyi 950 millió forintról 4,45 milliárd forintra nőtt az eredmény. Ez 1479 forintos részvényenkénti eredmény – és a belőle 90 százalékos kifizetési rátával számolt, 1300 forintot alig meghaladó osztaléklehetőség –, azonban még mindig kevesebb, mint amennyit korábban a meglehetősen kisszámú elemzésben vártak (leszámítva egy két hete megjelent, több mint 6 százalékos áresést okozó Concorde-elemzést).

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet