BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyarok zömének nincs pénzügyi befektetése

2006. december 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még mindig nagyon alacsony a magyarok pénzügyi kultúrája – derül ki a GfK piackutató intézet legfrissebb felméréséből. A negyedévente megjelenő Befektetési barométer alapján a hazai lakosság 81 százaléka ugyanis semmilyen pénzügyi befektetéssel nem rendelkezik – ez a mutató Ausztriában 36, Németországban 39, Csehországban 46, Oroszországban 77 százalék –, részvénybefektetése pedig mindössze egy százaléknak van. A 81 százalék egyébként négy év alatt a legrosszabb eredménynek számít, sőt kétszerese a nyugat-európai átlagnak és harmadával magasabb az Európára jellemzőnél. A trend ugyanakkor beleillik a kontinens országaira jellemző eredményekbe, hiszen általános jelenség a befektetési kedv lanyhulása. Nálunk azonban az alacsony érték mellett a kilátások sem éppen kedvezők. A megkérdezettek 40 százaléka az elkövetkező egy évben sokkal kevesebbet fog megtakarítani, mint az előző évben, míg hasonló összegre 31 százalékuk számít. Ezzel hazánk a legpesszimistább ország címet is elnyerte, hiszen az amerikaiak 10, az európaiaknak pedig 17 százaléka gondolkodott hasonlóan, sőt az arány Közép-Európában is csupán 31 százalék volt.
Itthon a preferált befektetési formák közé még mindig a rövid távú betétek tartoznak: részvényt, kötvényt vagy ennél szofisztikáltabb befektetést nem keres a magyar. Elméletben egy kicsit jobb a helyzet: arra kérdésre, hogy mibe fektetne 7 millió forintot, a válaszadók 41 százaléka ugyan még mindig a bankbetétet jelölte meg, de 20–30 százalék között mozgott a befektetési jegyek, részvények, kötvények nyugdíjalapok aránya is. Ugyanakkor 53 százalékkal megint csak nálunk volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik lényegében a párnacihában tartanák a pénzt.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet