A budapesti ötcsillagos szállodák január–februári átlagos foglaltsága 44,2 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 42,3 százalékról, a javulás csak a februári adatokat nézve még szembeszökőbb, ez 41 százalékról 46 százalékra ugrott. Az átlagos szobakihasználtság idei 41 százalékos mértéke az első két hónapban 5 százalékpontos javulást jelent. A Danubius vezérigazgatója, Betegh Sándor szerint az első ránézésre kedvező adatokból még nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni. Mint mondta, a javulás látványos mértéke elsősorban a rendkívül rossz bázisnak köszönhető, a tavalyi év eleje ugyanis a nemzetközi idegenforgalom szempontjából mélypontnak számít. (Egy éve az iraki háború esélylatolgatásával volt elfoglalva a nemzetközi közvélemény.) Az idén eddig kedvezőek a tendenciák, a vezérigazgató azonban felhívta a figyelmet: nagy kérdés, hogy a kereslet bővülését nem haladja-e meg a kínálat növekedése.
A fővárosi szállodák esetében tavaly volt ebből a szempontból a fordulópont, a szállodaépítésekkel növekvő szobakínálat akkor hirtelen visszaeső kereslettel párosult. Betegh szerint fennáll a veszélye annak, hogy ugyanez a folyamat esetleg a nem fővárosi szálláshelyek esetében is lejátszódik, talán 2004-ben.
A februári foglaltság megugrásban némi szerepet kapott az, hogy a hónap egy nappal hosszabb volt. Betegh szerint nem lenne rossz ötlet, ha a szállodai és éttermi szolgáltatások áfanövekedését esetleg minden hónapban egy szökőnappal kompenzálná az állam. A Danubiusnak az idén a menedzsment előzetes becslései szerint mintegy 600 millió forinttal rontja az eredményét a 12 százalékos áfakulcs 15 százalékra emelése (NAPI Gazdaság, 2003. szeptember 9., 11–12. oldal). Az igazgatóság idei évre vonatkozó terveit a korábbi évekhez hasonlóan a közgyűlési anyagokkal együtt tehetik majd közzé.
Az elemzők szórványos előrejelzései alapján az idén a tavalyi nullszaldót, minimális veszteséget hozó év után már nyereségesen működhet a szállodacsoport. Részvényenkénti nyereségét 180 és 320 forint közé teszi a néhány, a gyorsjelentés óta napvilágot látott prognózis, amelyek 2005-re már egyértelműen 350 forint feletti részvényenkénti profitot várnak (így nyereségalapon a 3400 forinton forgó Danubius nem tartozik a BÉT olcsóbb papírjai közé). Igaz azonban, hogy a csoport teljesítményére – legalábbis számvitelileg – a 70 millió eurós hitelállományon elszenvedett árfolyamnyereség/veszteség ebben az esztendőben is legalább akkora hatással lehet, mint a cég alaptevékenysége.
