Heinrich Pecina, a VCP képviselője a Portfoliónak kizárólag pénzügyi befektetésként jellemezte cége 3 millió 54 ezer 98 darabos, tőzsdén kívüli Mol-részvényvásárlását. A VCP Capital Partners köztes cége, a 95 százalékban tulajdonában álló VCP Industrie Beteiligungs AG a Mol jegyzett tőkéjének 2,822 százalékát szerezte meg. Ezzel a csomaggal - a Mol sajátrészvény-tulajdona miatt - 2,934 százaléknyi szavazati jogot és befolyást szerzett.
A végeredményben egy magánalapítvány, a Collegia Privatstiftung többségi tulajdonában álló osztrák befektető annak ellenére jelentette be részvényvásárlását és befolyásszerzését, hogy erre sem törvény, sem a Mol alapszabálya nem kötelezte. (Ausztriában gyakoriak a magánalapítványok birtokolta társaságok a kedvező adózás miatt.)
A mostani bejelentéssel a VCP vélhetően magyarázatot adott a néhány nappal ezelőtt a tőzsdén némi feltűnést keltett, két Mol-kötésre, amelyek két egymást követő napon születtek, 750-750 ezer részvényre, 5900 forinton (NAPI Gazdaság, 2003. május 29., 9-10. oldal).
A Molban a magyar állam és a Slovintegra utáni harmadik legnagyobb tulajdonos egyébként szintén osztrák, az OMV. Az állami olajvállalat - mellesleg a Mol legnagyobb konkurense a régióban - a Mol jelenlegi alaptőkéjének 9 százalékát birtokolja, hangsúlyozottan nem szakmai, hanem pénzügyi befektetőként. A Mol alapszabálya 10 százalékban korlátozza az egy részvényes által gyakorolható szavazati jogot (miként a BÉT Rt.-é is), ám ettől függetlenül sem valószínű, hogy a VCP és az ÖMV között bármilyen kapcsolat lenne.
A csaknem 3 százalékos csomag ugyanakkor jó ugródeszkát jelenhet egy ambiciózus befektető számára, aki talán már a 23 százalékos állami Mol-pakett idénre tervezett eladására számít. A fő részvényes kivonulása a magyar olajtársaságból egyébként is sok befektető fantáziáját megmozgatja. Így nem kizárt, hogy őszig további nagyobb Mol-kötéseknek is tanúja lesz a tőzsdei közönség.
