BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PKN Orlen is venne a Molból

A PKN Orlen részt kíván venni a Mol privatizációjának következő fázisában - jelentette ki Zbigniew Wrobel, a vezető lengyelországi olajcég, a PKN Orlen SA vezérigazgatója. A magyar fél részéről mindenesetre eddig csupán tőzsdei privatizációról tettek említést.

2003. június 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A PKN Orlen SA részt szeretne venni a Mol privatizációjának következő szakaszában. Szóban már a magyar kormánynak címezve is kifejeztük ez irányú szándékunkat - jelentette ki a PKN vezér a PAP hírügynökségnek a Bloomberg tudósítása szerint. Wrobel az Unipetrol privatizációs tenderén való közös indulás lehetőségét is megemlítette, hangsúlyozva a kelet-közép-európai konszolidáció fontosságát. A regionális vezető szerepet megszerző olajcég megteremtésének szerinte három éven belül le kell zajlania, ezt ő a PKN, az OMV és a Mol együttes fellépésével tudja elképzelni. A folyamatnak pedig már az idén el kellene kezdődnie.
A Mol Rt. közel 23 százalékos, állami kézben levő részvénycsomagjának sorsa a jelek szerint nem csupán itthon kelt érdeklődést. A lengyel vezető menedzser nyilatkozatából legalábbis úgy tűnik, mintha sorakozni kezdtek volna a Mol-részvényvásárlók. Ám a nyilatkozat komolyságának megítéléséhez hozzátartozik az is, hogy tudomásunk szerint a magyar fél részéről a Mol privatizációjával kapcsolatban a választások óta egyedül a tőkepiaci értékesítés vetődött fel mint lehetséges módszer.
Ez következik Kamarás Miklós ÁPV-vezérigazgató eddigi megnyilatkozásaiból (NAPI Gazdaság, 2003. április 7., 1-4. oldal), nemkülönben kevésbé konkrétan fogalmazó kormánypolitikusok nyilatkozataiból is. Az említett megfogalmazásokból eddig nem derült ki, hogy vajon a teljes állami csomag vagy csak egy része kerülne értékesítésre.
Megkérdőjelezhető a PKN-vezérigazgató másik két kijelentésének komolysága is. A PKN Orlen alig néhány napja jelentette be közös részvételi szándékát az Agroferttel az Unipetrol-privatizációban; a Mol sokkal visszafogottabban nyilatkozott e kérdésben. Az OMV-val és Mollal hármasban kialakítandó nagy olajcég képe pedig meglehetősen meglepő, tekintve, hogy a deklarációk szerint mindhárom cég vezető pozícióra törekszik a térségben, nehéz hát elképzelni, hogyan férnének meg egymással. Ráadásul elemzők szerint a PKN a konszolidációs folyamatban némileg le van maradva, annak ellenére, hogy nemzetközi terjeszkedésének első lépéseként nemrégiben megvásárolt mintegy 400 Aral-benzinkutat.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet