Nagy, de nem kiemelkedő forgalma volt tegnap a BÉT-en a Mol részvényeinek, ami ha nem is általános, de különösebben szokatlannak sem mondható. Szokatlan viszont már az, hogy a tegnapi forgalom jóval több mint fele egyetlen nagy kötésben realizálódott. A délután született blokk-kötés 753 171 darab részvényre szólt 5900 forintos, az akkori piaci árat több mint 200 forinttal meghaladó áron.
A Mol Rt. részvényeire a 2000. októberi óriáskötés óta – a társaság akkori alaptőkéjének 2,7 százaléka cserélt gazdát – nem született olyan nagy üzlet, mint tegnap. Akkor az OMV 10 százalékos tulajdonszerzésének bejelentését közvetlenül megelőző üzletben 2 627 092 részvény cserélt gazdát mintegy 13,6 milliárd forintos értékben a Cashline Értékpapír Rt. közreműködésével, amiből az OMV-bejelentésig sokan orosz befektetőknek a Molban való megjelenésére következtettek volt.
A mostani üzlet ehhez képest kicsinek számít, de 4,4 milliárd forintos értéke azért jelzi, hogy az utóbbi időszakban sem csupán a kisbefektetők érdeklődnek az olajtársaság iránt. A befektetői háttérről most sem lehet többet tudni, az orosz tulajdonosi hátterű befektetési bank – amely brókerek szerint hetek óta jelentős vásárlója az olajrészvényeknek – közreműködése most is könnyen téves feltételezésekre vezethet. Mivel a mostani kötésben csupán az alaptőke 1 százalékánál kevesebb cserélt gazdát – ami jóval a bejelentési kötelezettség alá eső mennyiség – egyáltalán nem biztos, hogy valaha is köztudomásúvá válik a befektető kiléte.
