Hatvanezer darab 10 ezer forintos névértékű részvény alkotja majd az újdonsült Budapesti Árutőzsde Rt. alaptőkéjét - határozták el egyhangúlag a BÁT közgyűlésén nagy számban megjelent tulajdonosok. A nagy érdeklődés (ez jellemző volt a BÉT tavalyi átalakuló közgyűlésére is) arra utalt, hogy az átalakuló közgyűlésnek nagy jelentőséget tulajdonítanak a BÁT tulajdonosai - tájékoztatott az 3,125 milliárd forintos saját tőkével megalakult rt. újonnan megválasztott igazgatósági elnöke, Török Sándor. Elmondta azt is, hogy az egyhangúlag meghozott határozatok mutatják a tőzsde tulajdonosi körének széles körű egyetértését az átalakulási folyamattal és a tőzsde újonnan elhatározott stratégiájával kapcsolatban.
Az új stratégia egyik fő pillére az árutőzsde legfontosabb vagyonelemének, a 2,53 milliárd forintra értékelt Központi Elszámolóház és Értéktár Rt. (Keler) 25 százaléknyi részvényének a sorsa. Ezt a várakozásokkal ellentétben nem hogy csökkenteni nem szeretnék - mint ismeretes, korábban a BÉT sikertelen vételi ajánlatot tett erre a részvénycsomagra, amire az árutőzsde ellenajánlattal válaszolt - hanem inkább növelnék.
Ezt a Keler másik két tulajdonosával, az MNB-vel és a BÉT-tel való tárgyalások útján szeretnék elérni, melyek megkezdésére az igazgatóság megkapta a szükséges felhatalmazást. Nem válaszolt ugyanakkor az elnök arra a kérdésre, hogy az ehhez szükséges forrásokat miből teremtené elő a BÁT, így nem kommentálta egy esetleges alaptőke-emelés lehetőségét sem.
A stratégia másik eleme külföldi tőzsdékkel való esetleges társulás. Erről Török Sándor csak annyit mondott: nem zárja ki, hogy hamarosan konkrét megállapodásról számoljon be, további részleteket azonban nem volt hajlandó mondani. Elmondta ugyanakkor, hogy az új struktúrában a legfontosabb feladatnak azt tartják, hogy a tavalyi 100 milliós veszteség után sikerüljön a nullszaldós működést megvalósítani az idén (számolva a Kelertől várható osztalékkal is). Erre van is esély, hiszen a BÁT-on pozitív irányú elmozdulás következett be a forgalomban, a pénzügyi szekció már az év első szakaszában 210-220 milliárdos forgalmat bonyolított le.
