BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszteséges negyedévet zárt a Fotex

Tizenhárom éves tőzsdei történelme során először kényszerült veszteséges negyedévről számot adni a Fotex Rt. Miközben a társaság kiskereskedelmi forgalma nőtt, árbevétele 10 százalékkal visszaesett, és a tavalyi alig nullszaldó után az idén 306 milliós veszteséget könyvelt el.

2003. május 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Történelme legrosszabb negyedévéről számolt be tegnap közzétett gyorsjelentésében a Fotex-csoport. A szerteágazó tevékenységű konszern árbevétele 2003 első három hónapjában csaknem 10 százalékkal, 12,2 milliárd forintról 11 milliárd forintra csökkent tavaly óta. A termelőcégek forgalma még jobban, 14 százalékkal esett vissza. A dollár mélyrepülése által sújtott Ajka Kristály exportja 9,6 százalékkal, a Balaton Bútorgyáré 6 százalékkal esett vissza, ám utóbbi a hazai piacon is 22 százalékos visszaesést szenvedett el. Az 1,2 milliárd forintos volumenű nagykereskedelmi forgalom csaknem felére (43 százalékkal) esett, főként a telekom eszközök iránti kereslet drámai visszaesésének tulajdoníthatóan.
A Fotex-forgalom gerincét adó kiskereskedelmi eladások folyó áron 6,5 százalékkal csökkentek, ez különösen annak fényében fájdalmas, hogy a magyar kiskereskedelem egésze - persze főként az autóeladások miatt - 2003 első két hónapjában csaknem 9 százalékkal bővült.
A Keravill forgalma egyötödével esett vissza jórészt a dominós Westel-forgalom csökkenése miatt. Az Azúr 14 százalékos árbevétel-csökkenését jórészt magyarázza, hogy a húsvét az idén a második negyedévre esett, ám a Domus 1,3 százalékos, vagy a ruházati termékeket kínáló Prímó 17 százalékos visszaesését már aligha. Üdítő kivétel a Fotex Net Kft., amely a kezdeti várakozásokra rácáfoló, igen gyenge tavalyi év után nagyot lépett előre: konszolidált árbevétele 72 százalékkal gyarapodott. Az FTC Labdarúgó Rt. új tagként 165 millióval járult hozzá a Fotex-csoport eredményéhez.
Mivel a Fotex csoportszintű működési költségei - jórészt a nagyobb amortizáció miatt - tavalyhoz képest 6,8 százalékkal nőttek, az üzemi eredmény a tavalyi 101 milliós plusz helyett 420 milliós veszteség lett. Ezt a pénzügyi műveletek eredménye (közte az FTC által véglegesen kapott 70 milliós pénzösszeg) szépíti, így az adó előtti eredmény 396 milliós veszteség. Az adófizetés és a kisebbségi részesedés hatása - mivel a nem teljesen Fotex-többségű cégek, főként a Domus, Kontúr, Balaton tulajdonosai is viselik a veszteséget, csökkentve a Fotexét - kiegyenlíti egymást. Így a csoport nettó eredménye a tavalyi jelképes, 9 milliós nyereség helyett 306 milliós veszteség. A Fotex tőzsdei szereplését láthatóan nem viselte meg a rossz eredmény, igaz, az első negyedév a cég szempontjából amúgy sem mérvadó. A Fotex csaknem 24 milliárdos saját tőkéje majdnem háromszorosa a cég tőzsdei kapitalizációjának, banki hitelállománya nem éri el a 2 milliárd forintot, így az áresés elmaradása nem meglepő.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet