BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sikeres spórolás a Graphisoftnál

Habár visszaeső árbevétellel volt kénytelen szembesülni a Graphisoft az idei első negyedévben, a szigorú költségcsökkentési programnak köszönhetően már nyereséggel zárta az időszakot.

2003. május 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Közel 200 millió forintos nettó nyereséggel zárta az év első három hónapját a Graphisoft. A profit növekedése annak ellenére következett be, hogy a tavalyi év hasonló időszakához képest - amikor közel 70 milliós veszteséget volt kénytelen elkönyvelni - a piaci környezetben lényeges változás nem történt. A német építőipar fellendülése továbbra is várat magára, s az amerikai gazdaság gyengélkedése is mély nyomot hagyott a társaság gazdálkodásában.
A vezető termékének számító ArchiCad friss verziója azonban üdítőleg hatott az európai piacokra, így a régióból a bázisidőszaknál 10 százalékkal magasabb bevétele származott cégnek. (Az építészszoftver legújabb változatának lokalizált verziói nem minden országban jelentek még meg, Franciaországban és Japánban ez csak a második negyedévre várható.)
Súlyos bevételkiesés jellemezte viszont a Graphisoft amerikai eladásait, a társaság második legfontosabb piacának számító térségből a bázisidőszaknál 32 százalékkal kevesebb pénz folyt be. A menedzsment azonban még lehetőséget lát e tervezett, ám be nem folyt bevételek realizálására, így az éves tervek módosítását nem látja szükségesnek. Összességében az árbevétel a 2002-es 1,65 milliárd forinthoz képest 3,5 százalékkal, 1,59 milliárd forintra csökkent.
Az árbevétel-kiesést azonban sikeresen ellensúlyozni tudta a szigorú költségcsökkentési program. A kiadások visszafogása szinte a cég életének valamennyi mozzanatát érintette, az értékesítési és marketingköltségből 10, a kutatási költségekből a HVAC-fejlesztés leállításának köszönhetően 14, az adminisztrációs költségekből 4 százalékot sikerült lefaragni.
A sikeres nadrágszíjpolitikának köszönhetően és annak ellenére, hogy mostantól magasabb adófizetési kötelezettség hárul a társaságra, a Graphisoft 196 millió forint nettó nyereséggel zárhatta az eső három hónapot. (Persze kérdéses, hogy a részvényenként 20 forintos profit mennyire teszi vonzóvá a részvényeket, ám legalább pozitív folyamatok indultak el az elmúlt időszak veszteségei után.)
A cégnek vezető termékétől való függését nem sikerült jelentősen csökkenteni az első három hónap során. Míg ugyanis az ArchiCad által generált bevételek másfél százalékkal bővültek, addig a kitörési pontot jelentő ArchiFm gyakorlatilag a bázisidőszakhoz hasonló eladási adatokat produkált. (Pedig a cég reményei szerint a létesítménygazdálkodásből származó bevételek idén 25 százalékkal emelkednek majd.)
Az ArchiCad friss verziójának bevezetése azonban - ami mindig jelentősen megdobja a társaság árbevételét - a legfőbb piacnak számító Németországban és az USA-ban megtörtént, így kérdéses, tud-e a szoftver a nyereséges működéshez elegendő pénzt szállítani az év hátralévő részében is. A cég vezetése mindazonáltal továbbra is optimista, mindhárom termékvonal esetében lehetőséget lát a növekedésre, s a szerény profitra vonatkozó várakozásait továbbra is fenntartja.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet