BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz év legrosszabbja a TVK-nál

Az elmúlt tíz év vegyipari szempontból egyik legkedvezőtlenebb évének nevezte Mosonyi György, a Tiszai Vegyi Kombinát Rt. igazgatósági elnöke a tavalyit. A nyereség kis híján az előző évi ötödére esett, amiből a cég tegnapi közgyűlésének döntése alapján nem fizet osztalékot.

2003. április 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Tiszai Vegyi Kombinát Rt. tegnap tartott közgyűlésén a meglehetősen kevés számú, de szavazóerőben közel 84 százalékot képviselő részvényesek nem látszottak különösebben szomorúnak a társaság éves jelentésének hallatán, pedig lett volna rá okuk. A Mol által irányított társaság ugyanis 1994 óta nem zárt olyan rossz évet, mint tavaly, amit elsősorban a magas kőolajárakat követő alapanyagár-emelkedés és a világgazdasági recesszió következtében alacsonyan maradó polimer termékárak okoztak.
Mindezek fényében kevéssé meglepő, hogy az igazgatóság nem javasolta osztalék kifizetését, amit megjelent, 20 millió 451 ezer részvénnyel szavazó tulajdonosok 51 százaléka – ez gyakorlatilag a Molt és az őt támogató részvényeseket jelentette – vita nélkül el is fogadott. A BorsodChem és a CE Oil & Gas képviselői a maguk 37,49 százalékos szavazati erejükkel ebben a kérdésben – csakúgy, mint az alapszabály-módosításokat leszámítva napirendre került összes kérdésben – tartózkodtak.
Támogatták viszont a kisebbségi részvényeseket védő – a TVK igazgatósága által javasolt, a BÉT kérésére napirendre vett – alapszabály-módosítást, mely tőzsdei kivezetést csak nyilvános ajánlattal egybekötve tesz lehetővé. Nem fogadták viszont el – immáron másodszor – az igazgatóság által a Gt.-nek és az alapszabálynak való megfelelés érdekében a dolgozói részvények bevonására és az alaptőke leszállítására vonatkozó javaslatot és alapszabály-módosítást. Mivel ezen napirendi pontok háromnegyedes többséget igényeltek volna, a kisebbségi részvényesi csoport ellenállása egyben a javaslatok elutasítását is jelentette. Ők egyébként jelezték, hogy egy más – a társaság részvényeinek dematerializációjával és az átalakított dolgozói részvények értékesítésével együtt járó – megoldási javaslatot támogatnának, ilyen javaslat azonban végül nem született.
A két részvényesi csoport szembenállása ugyanakkor nem akadályozta, hogy a társaság működése szempontjából igazán fontos – közgyűlési jóváhagyást igénylő – kérdésekben konszenzus szülessen, annak ellenére, hogy egyik esetben a Mol, illetve a BorsodChem nem szavazhatott. A Mollal kötendő gáz-, illetve a BorsodChemmel etilénszállításra vonatkozó idei szerződéseket a szavazóképes részvényesek ellenszavazat nélkül jóváhagyták, ezzel biztosítva a társaság idei működését. Molnár István vezérigazgató részvényesi kérdésre elmondta, hogy a tavaly decemberi kilátásokhoz képest az első negyedév alapján jobb teljesítményt vár. A 2004 végére befejeződő nagyberuházást követően, 2005-re már 780-800 ezer tonnára növekszik a polimer-előállítás, amivel a cég egy főre jutó árbevétele el fogja érni a 400-450 ezer eurót.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet