BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elmaradtak az ingatlanfeltöltéssel az alapok

Miután az idén hirtelen meglódult az ingatlanalapokba áramló tőke, az alapkezelők február végéig még alig tudtak elkölteni a beérkező pénzekből.

2003. március 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idén - főleg a január második felében tapasztalható kamatesés nyomán - megugrott a nyílt végű ingatlanalapok tőkéje is, és ezzel az alapkezelők február végéig még nem tudtak sokat kezdeni. Miközben az ilyen alapok vagyona tavaly év végén csak 17,5 milliárd forint volt, február végén már 24,6, március 25-én pedig 29,3 milliárd. (Februárban és március első három hetében 25, illetve 20 százalékkal nőtt.)
Az alapok többségében ugyanakkor a februári havi jelentések szerint ugyanazokat az ingatlanokat találjuk, mint tavaly év végén. Az ingatlanok nyilván nemcsak hosszú távú befektetésnek számítanak, de megszerzésük is időigényes és nagy körültekintést igénylő feladat.
A legnagyobb, majdnem 10 milliárd forintos konstrukció, az Európa Alap lényegében fennállása óta igen óvatos a befektetői pénzek felhasználásában: bár tőkéjének akár a 80 százalékát elkölthetné, általában 30 és 45 százalék közötti ingatlanarányt tartott tavaly és az idén. Ez a legfrissebb, az alapkezelő internetes oldalain közzétett adat szerint is 42 százalék volt.
Az OTP Ingatlan Alapban február végén is azok a főleg diplomáciai és üzleti célú ingatlanok voltak, mint a decemberi induláskor. Így a konstrukció feltöltöttsége fokozatosan csökken, az alapítás utáni, 90 százalék körüli szintről február végéig 67 százalékra, és ha csak márciusban nem sikerült nagyobb befektetést tető alá hozni, ma már csak 53 százalék lehet. A Raiffeisen konstrukciója növelte a legnagyobb mértékben, 29 százalékkal vagyonát márciusban. Amint a pénzügyi csoport havi elemzése leírja, bár hosszabb távon 80 százalékos ingatlanarány elérése a cél, februárban sem sikerült üzletet tető alá hozni. Így az ingatlanarány 50 százalékra, majd március közepére pedig 41 százalékra süllyedt.
A piac legrégebbi szereplője, a Reálszisztéma ingatlanalapja sokkal szerényebb ütemű tőkebeáramlás mellett könnyen tarthatja a magasabb, 75 százalék körüli ingatlanarányt. Az alap befektetései a tavalyi féléves jelentés óta nem változtak számottevően. Továbbra is nagyrészt a Reálszisztéma-csoport üzlethelyiségeit, irodáit találjuk benne, kisebb részben pedig Budaörsi úti telkeket.
Ami újabb fejlemény, hogy szeptemberben az utóbbiakon két társasházat kezdett el építeni - a lakásokat e hónaptól tervezi értékesíteni -, további négy telekre pedig építési engedéllyel bír.
A Quaestor-csoport kezelésében levő két ingatlanalap közül a nemrég zárt végűből átalakult Quaestor Ingatlan egyelőre változatlanul korábbi évekből örökölt ingatlanait kezeli, és intézmények tulajdonában van. Az Első Hazai Lakásalap ősszel - egy intézményi befektető kivonulása után - szinte nulláról, 50 millió forintról kezdte valódi piaci működését. Ehhez képest tőkéje bő fél év alatt megtízszereződött, az ingatlanok aránya viszont február végén a mezőnyben a legalacsonyabb, 15 százalékos volt.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet