A 2002-es év alapkezelőjének az Európa Ingatlan Alapkezelő Rt.-t választották a Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) által meghirdetett pályázaton (a további sorrendet nem közlik). A most második alkalommal meghirdetett díjra az érdeklődő alapkezelőknek jelentkezniük kellett, a beadott pályázatokat egy független, öttagú szakértői testület bírálta el (köztük volt lapunk szakírója is). Az értékelés alapjául tizenkét ismérv szolgált, amelyekre a zsűritagok egytől ötig terjedő osztályzatot adhattak. (Körülbelül az alapkezelők harmada adott be pályázatot.)
Az egyes ismérvek különböző súllyal szerepeltek, a legnagyobb súlya (mintegy 21 százalék) például a jogszerű működésnek volt. Ezt követte az alapok hozamának a benchmarktól (irányadó indextől) való eltérése, majd az üzleti-etikai jó hírnév. Szerepelt még többek között a piaci részesedés növekedése, az ügyfelek informáltsága és a termékpaletta sokszínűsége is. A tavalyi győztes egyébként a Concorde Alapkezelő volt. A Bamosznak jövőre is a szándékában áll meghirdetni a versenyt. A szervezet főtitkári posztját eddig betöltő Pálffy Kinga áprilisban az egyik alapkezelőhöz távozik. Helyét nagy valószínűséggel Temmel András, a PSZÁF befektetési alapokkal foglalkozó területének vezető munkatársa tölti majd be.
A Bamosz közleményt adott ki az ingatlanszövetkezetnek (vagy befektetési szövetkezetnek) nevezett konstrukciókkal kapcsolatban, amelyek szövetkezeti üzletrészt adnak el az ügyfeleknek, majd azt magas kamattartalom mellett határidőre visszavásárolják. Ezen szervezetek hirdetései a Bamosz szerint a megtévesztésig hasonlítanak a pénzintézetek hirdetéseihez vagy a befektetési alapok múltbeli hozamainak bemutatásához. A Bamosz ezért - hasonlóképpen a PSZÁF korábbi állásfoglalásához - felhívja a figyelmet arra, hogy ezek a vállalkozások eltérő jogszabályi környezetben működnek, mint a pénzügyi intézmények, szolgáltatásaik mögött nem áll a betétbiztosítási, illetve befektetővédelmi alapok garanciája, működésüket a PSZÁF sem felügyeli. Általános szakmai vélemény az is, hogy a szövetkezetek működésének törvényi szabályozása jelenleg nem megfelelő.
