Hétfőn lesz a HVB Jelzálogbank Rt. újabb jelzáloglevél-aukciója, amelyen ezúttal ismét együtt szerepel fix és változó kamatozású sorozat. Ilyen aukciót a pénzintézet utoljára november elején rendezett. Korábban az FHB sokszor próbálkozott kétféle papír értékesítésével, de többnyire jóval kevesebb kelt el a változóakból, mint a fixekből. A HVB viszont mintha inkább a változóakat kedvelné, mert január közepén csak ilyet kínált fel, most pedig a változó sorozatból 2, a fixből csak 1,5 milliárd forintnál szabta meg az eladás lehetséges maximumát. Mindkét papír új sorozat lesz. A 2010 júniusában lejáró 2010/A évi 7,5 százalékos fix kamatot fizet, a 2010/B kamata pedig az utolsó három, 12 hónapos diszkontkincstárjegy-aukció eredményeinek átlaga, amihez kamatprémiumot adnak. A pontos számokat ma teszik közzé. (A prémium még nem ismert, az említett aukciós átlag számításaink szerint évi 6,23 százalék.) Mindkét értékpapír tőzsdei bevezetését kérni fogják, és mindkettőből 15 milliárd forintot terveznek kibocsátani összesen a jövőbeli aukciók során.
A pénzintézet számára október végén engedélyezett a PSZÁF egy 50 milliárd forintos összértékű kibocsátási programot. A mostani aukció eredménye a hitelek oldalán is fontos, mert a papírok kamatozásától függ amazok kamata is. Az előző aukciókhoz képest azonban közben sokat esett a kamatszint (az előző papírokat évi 9,25 százalékos fix és 10,79 százalékos változó kamattal hozták forgalomba), így a hitelkamatok csökkenése is nagyon valószínű. (NAPI Gazdaság, 2003. február 19., 4. oldal, január 15., 10. oldal.)
