Az ÁPV Rt. tegnapi igazgatósági ülésén döntöttek arról, hogy a Pillér I. és II. ingatlanalapokat kezelő, 100 százalékos állami tulajdonban levő Prudent Invest Rt.-t 2003-ban privatizálni fogják. A lépésre piaci megfigyelők már régen számítottak, ha másért nem, azért, mert a társaság nem szerepel a tartós állami tulajdonban maradó vagyon listáján. (A privatizáció évekkel ezelőtt is felmerült, ám az ötletet nem követték konkrét lépések.) A pályázati kiírást a vagyonkezelő szervezet közleménye szerint a Pillér II. lejárta után (tehát várhatóan június végét követően) írják majd ki.
Az igazgatósági ülésen döntöttek arról is, hogy a tőkepiaci törvény rendelkezéseinek megfelelően az alapkezelő társaság 30 millió forintos alaptőkéjét szeptember végéig felemelik az előírt 100 millió forintra, az ÁPV Rt. idei üzleti befektetéseinek terhére. Jóváhagyták azt is, hogy az elvileg 2003 végén lejáró Pillér I. akár futamidő-hosszabbítással, akár nyílt végű alapként jövőre is tovább működjön. (Mindkét alap kezelési szabályzatában szó volt kétszer egy éves futamidő-hosszabbításról, a Pillér II. esetében ezt a lehetőséget már ki is használták.)
A Prudent Invest saját tőkéje korábbi információnk szerint 50 és 60 millió forint között van. Az utóbbi években szerény nyereséget termelt. Ez azonban veszélybe kerül a Pillér II. lejártával, hiszen ezzel a bevételek mintegy 30 százaléka is kiesik.
A Pillér I. saját tőkéje ugyanis mintegy 4,2, a Pillér II.-é 2,2 milliárd forint. (Az alapok egy pár évvel ezelőtti módosítás óta azonban nem pontosan erre vetítve fizetnek alapkezelői díjat, hanem ezekhez a számokhoz az összes, eddig kifizetett hozamot is hozzáadják. Így vetítési alapként a jelenlegi vagyon csaknem kétszerese adódik.)
A lejáró Pillér II. főbb ingatlanainak eladására kiírt, mintegy 2 milliárd forintos összértékű nyilvános ajánlattételi felhívás beadási határideje egyébként február 24-én lejárt. Amint az alapkezelőtől megtudtuk, a beérkezett ajánlatokról március 10-éig döntenek.
