BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Slovnaft is pályázna az Unipetrolra

A szlovák hírügynökség értesülése szerint a Mol a Slovnafttal együtt kíván pályázni a cseh Unipetrol 63 százalékos állami részesedésének megvásárlására. A Mol másik akvizíciós célpontjával, az INA-val kapcsolatos hír, hogy a horvát társaság 25 százalékára állítólag a Mol adta be a legalacsonyabb, 300 millió dolláros ajánlatot. Igaz, az értékelésnél a vételár csak 30 százalékban számít, ennél nagyobb súllyal esik latba a vevő által felvázolt üzleti stratégia.

2003. január 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pozsonyi Slovnaft stratégiai partnerével, a Mollal egyetemben megvenné a cseh Unipetrol vegyipari csoport 63 százalékát - mondta Lubomír Zitnan, a Slovnaft szóvivője, akit a TASR szlovák hírügynökség idézett. A Slovnaft-Mol kettős tehát versenybe száll a brit Rotch Energy, az osztrák OMV és a lengyel PKN Orlen cégekkel együtt az immár másodszor is privatizáció előtt álló Unipetrol többségi csomagjáért. Mohorovic Denis, a Mol nemzetközi ügyekben illetékes sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta: a cseh kormány még az ügylet tanácsadóit sem választotta ki, ezért még korai lenne bármilyen állásfoglalás az ügyben. Azt azonban megerősítette, hogy a Mol érdeklődéssel figyeli az Unipetrol privatizációját.
A cseh kormány 2003. január 13-án írt ki ismételten tendert a petrolkémiai csoportra, az előzetes információk szerint 2003 végéig kiderül a többségi tulajdonos neve. Az első, 2001 decemberével zárult privatizáció során az Unipetrolt a cseh Agrofert Holding vette meg, azonban 2002 szeptemberében az Agrofert semmisnek nyilvánította a tranzakciót, mivel képtelen volt kifizetni a 361 millió eurós vételárat.
A mintegy 40 céget, többek között a Ceská Rafinérska kőolaj-finomítót tömörítő Unipetrol 2001-ben a nemzetközi könyvviteli normák (IAS) szerint 1,39 milliárd korona adózás utáni nyereséget produkált, forgalma pedig tavaly elérte a 74 milliárd koronát. A tavaly augusztusi árvíz komoly károkat okozott a Moldva és az Elba menti vegyipari cégeknek, ez negatívan befolyásolhatja 2002-es eredményeiket.
A Mol egy közelebbi célpontjával kapcsolatos hír, hogy horvát lapértesülések szerint a magyar társaság tette a legalacsonyabb ajánlatot az INA 25 százalék plusz egy részvényt tartalmazó részvénycsomagjára. Az orosz Rosznyeft több mint 440 millió dollárt, az osztrák OMV 380 millió dollárt (350 millió eurót) adna a horvát olaj- és gázipari konszern negyedéért, míg a Mol Rt. csak 300 millió dollárt kínált a pakettért - idézi a Nacional című hetilap nem hivatalos forrásokra hivatkozó értesülését az MTI-Eco. A horvát kormány március végéig szeretné lezárni az ügyletet, a végső alkudozás februárban lesz. A versenyben lévő három cég ajánlatainak részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A közelmúltban Ljubo Jurcic horvát gazdasági miniszter azt mondta: felkérik az INA állami olajipari vállalat 25 százalék plusz egy részvényére pályázó vállalatokat, hogy emeljék meg vételi árajánlatukat. Az ajánlatok mérlegelésénél 30 százalékban veszik figyelembe az kínált árakat. Fele részben azt mérlegelik, hogy a pályázók milyen üzleti stratégiát javasolnak, 20 százalékban pedig a tranzakció pénzügyi kockázatait veszik figyelembe - írja a hírügynökség. „Mindhárom ajánlat összhangban van a várakozásokkal, kellő alapot ad a további tárgyalásokra, még ha nem is vagyunk elégedettek az árakkal” - közölte korábban Ljubo Jurcic.
M. G.-S. Z.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet