BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Egis 8,1 százalékkal növeli árait

A két nagy tőzsdei gyógyszergyár közül az Egist érinti kedvezőbben a támogatott gyógyszerek árának február eleji emelése. A kisebbik gyártó esetében a támogatott termékek ára az átlagos 3,2 százalékhoz képest 8,1 százalékkal emelkedik, a szabadáras termékekkel együtt pedig 7 százalék az emelkedés mértéke. A Richter nem hozta nyilvánosságra az áremelés rá vonatkozó mértékét, ám a NAPI Gazdaság becslése szerint a társaság mintegy 5,5 százalékos emelést érvényesíthet.

2003. január 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek termelői ára februártól átlagosan 3,2 százalékkal emelkedhet, a két nagy tőzsdei gyógyszergyár - főleg a legolcsóbb, 550 forint alatti termékek nagyobb drágulása miatt - ennél nagyobb mértékű átlagos emelést érvényesíthet. A két cég közül az Egist a várakozásoknál is kedvezőbben érinti az intézkedés. Mint Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, a támogatotti körben 12 hónapra számítva 8,1 százalékkal nő az Egis bevétele. A szabadáras termékek most nem drágulnak, ezek ára tavaly júliusban már emelkedett.
A teljes hazai portfóliót tekintve éves szinten 7,1 százalékos az emelkedés - tette hozzá Marosffy. Mivel az Egis folyó (2002/2003-as) üzleti éve októberben kezdődött, az üzleti évre vetítve csak 5 százalékos átlagos áremelés valósul meg a társaságnál, ami összhangban áll az Egis üzleti tervével.

A társaság az áremelés mellett - amint a január közepén tartott közgyűlést követően elhangzott (NAPI Gazdaság, 2003. január 16., 9. oldal) - 6-8 százalékkal több gyógyszer értékesítését tervezi belföldön. A 2002 szeptemberében zárult üzleti évben 15 százalékos növekedéssel 20,8 milliárd forint belföldi árbevételt értek el, az idén a fentiek alapján ehhez hasonló, 12-13 százalékos növekedés várható. Az Egis februártól hat új termékkel jelenik meg a belföldi piacon, ezek közül négy generikus készítmény, kettő pedig licenctermék. Az új termékek közül három esetében már az első évben jelentős (négyszázmillió forint feletti) forgalomra számítanak. Tárgyalásokat folynak az OEP és a gyógyszergyártók között egy esetleges júliusi áremelésről is.
A Richter az áremelés rá vonatkozó pontos mértékét nem hozta nyilvánosságra, ám az a NAPI Gazdaság becslése szerint az meghaladhatja az 5,5 százalékot. Ez önmagában, az eladott mennyiség növekedését nem számítva 1,6-1,7 milliárdos többletárbevételt jelenthet a társaságnak.
Molnár Gergely

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet