BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Maradt a 120 forintos osztalék az Egisnél

A tavalyival megegyező, 120 forintos osztalékról döntött az Egis Rt. tegnap megtartott közgyűlése, annak ellenére, hogy a társaság nyeresége egymilliárd forinttal csökkent a szeptemberben zárult üzleti évben. A 94 százalékban külföldi befektetők tulajdonában lévő társaság februárban hat új gyógyszert vezet be a hazai piacon s idén a stratégiai területeken jelentős árbevétel-növekedésre számít.

2003. január 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egis Gyógyszergyár Rt. tegnap tartotta a 2001/2002-es üzleti évet lezáró rendes közgyűlését, amelyen a részvényesek 59 százaléka jelent meg. A társaság teljesítményét értékelve Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes elmondta, az Egis Rt. 11 százalékkal, 55,2 milliárd forintra növelte árbevételét. A kedvezőtlenül változó dollár/forint árfolyam és a külföldi kereskedő cégek (egymilliárd forintos) leértékelése miatt azonban az adózott nyereség egymilliárddal alatta maradt az egy évvel korábbinak, 6,452 milliárd forintot tett ki. A konszolidált árbevétel 75,7 milliárd, a nettó nyereség 6,98 milliárd forintra emelkedett. A társaság árbevételének immár 75 százalékát adják a három fő hatástani területhez (szív és keringés, központi idegrendszer, illetve légzőrendszer) tartozó gyógyszerek. A Servier-termékek a belföldi értékesítés negyedét, a teljes forgalom 17 százalékát teszik ki.
A részvényesek elfogadták a beszámolókat és három évre újraválasztották az Egis igazgatóságát. Jóváhagyták az előző évivel megegyező, 120 forintos osztalékot, ami 934 millió forint kifizetését jelenti. A vezető testületek díjazását öt százalékkal emelték, az igazgatóság 13,65 millió, a felügyelőbizottság 22,68 millió forintból gazdálkodhat.

Miután a korábbi auditor Arthur Andersen magyar részlege tavaly beolvadt az Ernst & Young Kft.-be, a közgyűlés az utóbbi céget választotta könyvvizsgálónak, valamint kisebb, technikai jellegű alapszabály-módosításokat hagyott jóvá.
Amint Marosffy László a közgyűlést követően elmondta, februárban az Egis hat új termékkel jelenik meg a hazai piacon, ezek közül négy generikus készítmény, kettő pedig licenctermék. Várakozásai szerint az új termékek közül három már az első évben jelentős (négyszázmillió forint feletti) forgalmat érhet el. A gyógyszeráremelés mértékéről még nem készültek el a pontos számítások, ám az 500 forint alatti termékek nagyobb drágulása miatt az Egis belföldi árbevételét valószínűleg az átlagnál nagyobb mértékben, több mint 4 százalékkal növeli az árváltozás. A társaság emellett 6-8 százalékkal több gyógyszer értékesítését tervezi belföldön.
Amint a közgyűlési anyagokból kiderül, a társaság 2002/2003-as üzleti évben „nagymértékben” kívánja növelni árbevételét mind belföldön, mind pedig a stratégiai exportpiacokon, mindezt az értékesítés elért jövedelmezőségének fenntartása mellett. A meglehetősen rugalmas megfogalmazás vélhetően azt jelenti, hogy a tovább erősödő forint és gyengülő dollár miatt nem lehet számítani az utóbbi fél évben folyamatosan csökkenő üzemi eredményhányad emelkedésére, a nyereségtömeg csak az árbevétel növekedésével bővülhet.
Kedvező lehet ugyanakkor, ha a társaság a terveknek megfelelően tudja növelni FÁK-beli és kelet-európai eladásait, a keleti piacokon ugyanis kedvezőbb árrés érhető el. Az Egisnek a folyó üzleti évre is érvényes középtávú terve szerint a FÁK-ban 25, Kelet-Európában 20 százalékkal növelné árbevételét. A dollár gyengüléséből eredő kockázat csökken, mivel a társaság Lengyelországgal, Csehországgal és Szlovákiával már teljesen áttért a nemzeti valutában történő elszámolásra - mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Marosffy László.
Az úgynevezett generalizált szorongás (GAD) kezelésére kifejlesztett deramciclane-t az üzleti jelentés nagyon ígéretes gyógyszerjelöltként említi, ám csak az év közepén várható újabb információ a kísérletekről. Szó esett az Egis tervezett oroszországi gyártóbázisáról is, a telket már kijelölték, ám a beruházás helyszínéről és a részletekről csak később ad tájékoztatást a gyógyszergyár.
Az üzleti év végén a társaság részvényeinek 94 százaléka volt külföldi befektetők kezében (ebből 50,9 százalék a fő tulajdonos Serviernél), a belföldi alapok és magánszemélyek mindössze 6 százalékkal rendelkeztek. A stabil tulajdonosi szerkezet magyarázhatja, hogy a részvények forgási sebessége meglehetősen alacsony, 2001 októbertől 2002 októberig 40,6 milliárd forint értékben 3,2 millió részvényre született kötés, ami a teljes alaptőkének 41, a közkézhányadnak pedig 84 százaléka.
Molnár Gergely

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet