BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tarolt a Rába a gépjárműtenderen

A Rába Rt. lett a honvédségi gépjárműtender terepjáró-kategóriájának győztese, aminek értelmében 15 év alatt - várakozásai szerint - 8000 járművet szállít majd a honvédségnek. A megrendelés jelenértéke 4-5 milliárd forint, vagyis elvileg tegnap óta darabonként 300-370 forinttal ér többet a tavaly jelentős veszteséget felhalmozott győri társaság papírja. A Rába tegnap jelentette be azt is, hogy kiszervezte villamosenergia-ellátását, ami elemzők szerint 300 millió forinttal növeli a cég nyereségét.

2003. január 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Rába Járműipari Holding Rt. pályázatát találták a legjobbnak a Honvédelmi Minisztérium gépjárműbeszerzésére kiírt tenderen. A társaság a „C”, úgynevezett terepjáró kategória győzteseként 15 éven keresztül szállíthat összesen ötféle - 1 és 54 tonna közti teherbírású - személy- és teherszállító járműveket, valamint járműszerelvényeket a honvédségnek. A Rába véleménye szerint ez 8 ezer darab járművet jelent a következő másfél évtizedben, ám a megrendelés darabszáma, illetve a minisztérium által e célra szánt 230-250 milliárdos összeg egyes kategóriák közötti megoszlása tekintetében még sok a bizonytalanság. Annyi biztos, hogy a Rába által elnyert terepjáró-kategória a legnagyobb, ám - mint délután kiderült - a minisztérium összesen 8-10 ezer járműről beszél, ami alapján elképzelhető, hogy a Rábára jutó darabszám inkább a korábbi várakozásokban szereplő 5-6 ezerhez lesz közel. A befektetők és elemzők talán többet tudhatnak majd a hosszú távú keretszerződés következő hetekben várható kidolgozása, illetve a 2003-2004. évi szállítási feltételek meghatározása után. Jelenlegi információk szerint a minisztérium idén 3,6 milliárd forintot szán új járművek vásárlására, vagyis a szállítások már ebben az évben megkezdődhetnek.
A Rába sikerét lelkesen fogadta a részvénypiac, nem is annyira a győzelem ténye, mint a később valamivel bizonytalanabbá váló 8 ezres darabszám számított szenzációnak. A részvény kereskedését a tenderbontás miatt 10 és 12 óra között fel is függesztették, majd kora délután újabb felfüggesztés következett - ezúttal már a 10 százalékot meghaladó árfolyam-emelkedés miatt. Az 1160 forintos maximum után lefelé csordogált az árfolyam, s végül csak 5 százalékos napi emelkedéssel 1090 forinton zárt, amiben a megrendelés nagyságával kapcsolatos bizonytalanságnak jócskán lehetett szerepe.

A papír forgalma a szokottnál egy nagyságrenddel magasabb, 332 ezer darab volt, részben persze a napon belüli játékosoknak köszönhetően. Az elemzők pozitívan fogadták a hírt, ám meglehetősen széles sávban határozták meg a megrendelés jelenértékét. A szakértők abban általában egyetértenek, hogy - az egy másik kategóriában győztes Ikarus buszokhoz szállítandó futóműveket is figyelembe véve - a teljes tender mintegy 2/3-át a Rábának jut.
Miró József (Cashline) megítélése szerint 140-160 milliárd forint eshet a Rábára a teljes megrendelésből. A konkrét megállapodásoktól függ azonban, hogy mennyi lesz ebből a Daimler-Chrysler-, és mennyi a Rába-termék (főleg a kisebb súlycsoportban várhatóan a német-amerikai cég termékeit szállítják). A megrendelés értéke az elemző szerint mintegy 300 forint részvényenként - ennek egy része már beépült az árfolyamba, ezért 150-200 forintos árfolyam-emelkedés lehet indokolt (ebből tegnap 55 forint valósult meg). A 2005-re várható felfutás akár évi tízmilliárd fölötti árbevételt és egymilliárd forintos profitot is hozhat a Rábának. Sőt - speciális járműről lévén szó - lehet, hogy a 10 százalékos általános iparági árrésnél magasabb nyereséghányadot is el tud érni a társaság.
Daróczi Andor, a Concorde elemzője azzal számol, hogy a korábbi terveknek megfelelően a Rába és a DC által létrehozott társaság kapja a megbízásokat, így a Rábára a nyereség 30 százaléka jut. Az elemző szerint a projekt jelenértéke 20 millió euró, vagyis mintegy 350 forint részvényenként.
Mindkét elemző felhívja azonban a figyelmet arra, hogy míg a nagyobb volumenű honvédségi szállítások esetleg csak két év múlva indulnak be, a dollár további gyengülése közeli veszélyt jelent. Ez a jelentős dollárexporttal rendelkező, amúgy is veszteséges társaság eredményességét tovább ronthatja.
Mindemellett háromszázmillió forintot meghaladó nyereséget és egymilliárd forint körüli készpénzt hozhat a Rábának egy ugyancsak tegnap bejelentett megállapodás az Energiaszolgáltató Kft. 96,67 százalékos üzletrészének eladásáról. A vásárló, az alapok tulajdonában lévő EETEK Energia-hatékonyság és Technológiai Kft. január elsejétől végzi a komplex energiaszolgáltatást a Rába és leányvállalatai számára. A felek húsz évre szóló - piaci alapokon álló - koncessziós szolgáltatási, üzemeltetési és beruházási szerződést kötöttek. Azt egyelőre nem tudni, hogy a nyereség a tavalyi utolsó, avagy a 2003-as első negyedévet hizlalja.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet