Tízéves tőzsdei pályafutása alatt másodszor érte el szerdán az 1000 forintos határt a kárpótlási jegy árfolyama, a jegy tehát „annyit ér, amennyi rá van írva". (A 742 forintos felhalmozott kamatot, amely szintén a névérték része, hiába keresnénk az értékpapírokkal támasztott követelményeket csak felemásan kielégítő kárpótlási jegyen.) Először 1998 márciusában szaladt fel - néhány napra - 1150 forintig a kurzus, amikor elterjedt, hogy az akkori kormány valamilyen készpénzes vagy középtávon készpénzre váltható alapszerű konstrukcióval kívánja lezárni a kárpótlási folyamatot, most pedig vitathatatlanul a Forrás tavaszra várható tőzsdei premierje hozta forrásba a jegypiacot. (Csak a historikum kedvéért: a történelmi minimumot, 144 forintot hét éve, 1995 legutolsó tőzsdenapján regisztrálták a tőzsdén.)
A tőzsdén változatlanul nagyon alacsony a jegyforgalom: míg szerdán 22 ezer darab kelt el ezer forinton, tegnap már csak mutatóban születtek kötések. Az otc-piacon viszont - állítólag - már ezer forint felett is keresnek nagyobb tételeket, a baj csak az, hogy a százezer darabos tartományban jószerével egyetlen bróker sem látott valódi üzletet, sőt hovatovább az eladó százezres tételek is az egyszarvúhoz és a baziliszkuszhoz avagy egyéb mesebeli lényekhez válnak hasonlatossá. Mindez két dologra utalhat: vagy valaki óvatosan, de szisztematikusan felvásárol vagy mindenki a Forrásra vár.
A jegyspekulánsok némelyike abban bízik, hogy a Forrás Rt. annyira szívén viseli majd a kisbefektetők érdekeit, hogy egyre tetemesebb pénzállományából - amelyet a múlt héten Mol-pakettje egy részének eladása is hizlalt - fel fogja majd vásárolni saját papírjait.
(Az ezer forintot érezhetően meghaladó tőzsdei Forrás-árfolyam elképzeléséhez persze jó adag optimizmus szükségeltetik...) A többi jegyspekuláns zöme azonban már bedobta a törülközőt - illetve a jegyet -, számukra a kárpótlási folyamat valahol a 950-1000 forint közötti sávban zárult le.
A Forrás Rt. portfóliója pedig még mindig nem forrta ki magát. A legújabb változás, hogy a szeptemberben még a Forrásra szánt Alföldi Nyomda (pontosabban annak 2,55 százalékos, névértéken 9,5 millió forintos) állami pakettje mégsem kerül a portfóliótársaságba. Az ÁPV Rt. ugyanis e tételt - négy másik, együttvéve is kisebb töredékpakettel együtt - február 12-én nyilvános árverésen kívánja értékesíteni. A Forrás-részvényeseket nem éri kár, a pakett alig haladja meg a teljes portfólió fél ezrelékét, a cég pedig így jobban tud koncentrálni a többi vagyonelemre. A túlnyomórészt a menedzsment és a dolgozók tulajdonában álló, 370 milliós jegyzett tőkével rendelkező Alföldi Nyomda (amelynek egyetlen jogi személy részvényese a Kuncze Magdolna és férje tulajdonában álló Korona Nova Kft.) viszont alighanem örül a változásnak: igazgatója állítólag már novemberben „tudta", hogy cége nem fog szerepelni a Forrás nyilvános tájékoztatójában.
L. A.
