BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtette az első lépéseket a részvénytársasággá alakulás felé a BÁT

A Budapesti Árutőzsde (BÁT) múlt hét végi közgyűlése egyhangú döntéssel úgy határozott, hogy 2002. december 31-i hatállyal részvénytársasággá alakul át. Az átalakulás tényleges lebonyolítása várhatóan fél évet vesz igénybe. Kovács Attila, a BÁT elnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta: a közgyűlés elvetette a BÉT 1,4 milliárd forintos vételi ajánlatát a BÁT 25 százalékos Keler-pakettjére, sőt, egy forinttal magasabb áron készek megvásárolni a BÉT csomagját.

2002. december 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy évvel a BÉT után a BÁT is a részvénytársasággá való átalakulás mellett döntött. A mintegy hatvan tőzsdetag túlnyomó többségének jelenlétében hozott egyhangú döntés alapján az átalakulás fordulónapja 2002. december 31. A tőkepiaci törvény rendelkezései szerint az átalakulásról két közgyűlésen kell határozni, a mostani a szándékról döntött. (E döntéshez 2002-ben háromnegyedes, 2003-ban egyszerű többséget ír elő a törvény, 2004-ben viszont tőzsde már csak társasági formában működhet Magyarországon.)
Kovács Attila, a BÁT elnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a közgyűlés döntött a tőzsde vagyonának átértékeléséről. A BÁT mintegy 400-500 milliós készpénz- és állampapírvagyon mellett a BÉT-hez hasonlóan 25 százaléknyi Keler-részvénnyel rendelkezik. Arról még nincs döntés, hogy a piaci értékre való átértékelésnél a BÁT könyvvizsgálója (az Ernst & Young) elfogadja-e az American Appraisal (AA) egy évvel ezelőtti - a BÉT és az MNB felkérésére készült - Keler-értékelését, vagy pedig újat készít. (Az AA tavaly a BÉT 25 százalékos pakettjét 2,37, az MNB 50 százalékos csomagját több mint 5 milliárd forintra taksálta.)

A BÁT Rt. leendő alaptőkéjét és alapszabályát az átalakulásról döntő második közgyűlés fogja meghatározni.
A konszenzus meglepte azokat, akik figyelemmel kísérték a BÁT utóbbi egy-két évének történetét. Az árutőzsde 60 tagjának mindegyike ugyan elvileg kereskedik, ám a tagok többsége gyakorlatilag nem a kereskedésben, hanem a tőke felértékelődésében érdekelt. Ez az érdekellentét fél évvel ezelőtt még különösen erős volt, és úgy tűnt, megakadályozza idén az átalakulást. Mostanra viszont a kereskedői és tulajdonosi érdekek között - kérdés, hogy törékeny vagy stabil - egyensúly alakult ki.
A BÁT tagjai szavaztak egy szokványosnak aligha nevezhető vételi ajánlatról. A BÉT Rt. igazgatósága 1,4 milliárd forintot ajánlott az árutőzsde Keler-negyedéért. Az ajánlatot a BÁT-tagok elutasították. Kovács Attila elmondta, az a döntés született, hogy a BÁT nem kívánja eladni Keler-tulajdonrészét, ugyanakkor kész egy forinttal magasabb áron megvenni a BÉT ugyanakkora részvénycsomagját.
Bár a Budapesti Értéktőzsde nem kívánta nyilvánosságra hozni saját ajánlatát - erről a tegnapi BÉT-sajtótájékoztatón nem esett szó -, megfigyelők biztosak benne, hogy a BÉT is elutasítja a BÁT ellenajánlatát, így - legalábbis egyelőre - a Kelerben megmarad a status quo.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet