Ötszázötvenmillió forintos beruházási programról döntött a héten a győri Pannon-Flax Rt. igazgatósága. A társaság közleményéből az is kiderül, hogy változik az eddig - minden bizonnyal a Betonútépítő által lekötött források miatt - meglehetősen szűkmarkú osztalékpolitika. Az igazgatóság - mint Teimel Gézáné vezérigazgató lapunknak megerősítette - arra törekszik, hogy a beruházás többleteredményéből legalább 5 százalékos mértékű osztalékot fizethessen a tulajdonosoknak.
A Pannon-Flax szövödéjében 25-28 éves egykori szovjet gépek dolgoznak, ezeket kívánják felváltani 24 új német szövőgéppel. A régi szövöde épületét is felújítják. Az új kisebb, de jóval nagyobb termelékenységű lesz mint a jelenlegi, a vezérigazgató évi 100 millió forintra becsüli az így képződő többleteredményt.
A cég jegyzett tőkéje 2233 millió forint, az első féléves nettó eredménye 57 millióra rúgott.
A győri cég az ötéves megtérülési idejű beruházást egyötöd részben saját forrásból finanszírozza, a többit vagy az MKB devizahitele vagy más külső forrás - kisebb részben esetleges pályázati pénzek - fedezné. Az alapvetően az exportot bővítő beruházás 2003 elején kezdődik és az év végére készül el.
A Pannon-Flax a tőzsdei bevezetése óta egyetlen évben, 1996 után fizetett osztalékot, akkor is 5 százalékot. A mostani elhatározás arra utal, hogy a társaság is beléphet azon osztalékérdekelt nagytulajdonosok által ellenőrzött tőzsdei cégek sorába, amelyek nyereségük viszonylag nagyobb hányadát osztják fel tulajdonosaik között. Igaz, osztalékhozama elmarad e kategória zászlóshajója, a Zwack stabilan 10 százalék feletti rátájától. A bejelentés mindazonáltal nem mozgatta meg a textilpapír némileg illikvid piacát, az árfolyam már hónapok óta nem lép ki a 600-700 forint közötti sávból.
K. G. T.
