Nagy nap volt a tegnapi a prágai tőzsde életében, nyolc év óta először új részvénnyel gazdagodott az értékpapír-kínálat: bevezették a parkettre az osztrák Erste Bank részvényeit. A próbálkozás úttörőnek számít, mivel ez az első példa, hogy nyugat-európai társaság részvényeit bevezetik egy posztkommunista ország tőzsdéjére - írja a Reuters.
A prágai tőzsde a budapestihez hasonló nehézségekkel találta magát szemben az elmúlt években. A részvénypiaci boom lezárultával az árfolyamokkal párhuzamosan a forgalom is esni kezdett, a gyengélkedő nemzetközi piacok és a nehezen átlátható cseh gazdaság több befektetőt is elriasztott a tőzsdéről. Prágában ráadásul nyolc éve nem vezettek be új papírt, ellenben több egykori blue chip is távozott. A tőzsde vezetői azt remélik, az Erste-papír bevezetése új lendületet ad majd az agonizáló piacnak.
Az Erste részvényeinek első prágai napja be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, meglepően nagy érdeklődés mutatkozott ugyanis iránta. Elsősorban a belföldi befektetési alapok bővítették vele portfóliójukat. A messiásként várt papírok 3,3 százalékkal drágulva 64,8 eurón zártak, míg hazai pályán, Bécsben mindössze 64,5 eurót fizettek értük a nap végén.
(NAPI)
