Pénteken sikeresen lezárult a Humet közel két hétig tartó részvény-összevonási akciója, ez idő alatt a vártnál több, a Humet alaptőkéjének közel 82,5 százalékát kitevő részvényt cseréltek be a tulajdonosok. Jóllehet a részvénycsere lebonyolítása csábító kiskaput hagyott a kiszállásra, a be nem cserélt részvények tulajdonosait ugyanis 180 napon belül részvényenként 36 forinttal kártalanítja a társaság (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 11., 9. oldal). Nehezen dönthető el, hogy a magas becserélési arány a cég jövőjével kapcsolatos optimizmusnak köszönhető-e, azaz a részvényesek abban reménykednek, hogy 360 forint fölé kúszik az árfolyam, vagy a befektetők többsége pesszimista, s úgy érzi, a társaság 180 nap múlva már nem lesz fizetőképes.
A részvények darabszámának tízzel oszthatóvá kerekítése gyakorlatilag semmi problémát nem okozott, a csere során ennek megoldásához nem egészen 300 papír elegendőnek bizonyult. A Humet egyik nem titkolt célja a névértékemeléssel a társaság tulajdonosi szerkezetének feltárása volt. Civin János lapunk kérdésére elmondta, hogy a vártnál több tulajdonos (szám szerint 1611) jelentkezett, az „alvó" tulajdonosok száma kevesebb volt az általuk vártnál. Korábban 3 millió részvényt sejtettek ilyen kezekben, mostanra ezt a becslést 1 millió, azaz immár 100 ezer darabra pontosították.
A névértékváltozás miatt a tőzsdetanács új, 160 forintos bázisárat állapított meg a Humet-részvények ma újrainduló kereskedéséhez, amihez képest - a szokásoktól eltérően - 30 százalékkal mozdulhat el a jegyzés.
M. T.
