BUX 139068.60 1,05 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pánik a japán kötvénypiacon

Pánikszerű eladási hullám tört ki a japán kötvénypiacon, miután a múlt héten aukcióra bocsátott 10 éves lejáratú államkötvényekre - először az aukciók történetében - nem érkezett be elegendő ajánlat. A felkínált 1,8 ezer milliárd jen értékű állampapírcsomag mindössze 88 százalékát jegyezték le. A fiaskó okozója elsősorban a jegybank, amely kockázatos részvényvásárlásokba vág bele.

2002. szeptember 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt három és fél év leggyengébb hetét tudhatja maga mögött a japán államkötvény-piac, először az aukciók történetében ugyanis nem akadt elegendő vásárló a felkínált 1,8 ezer milliárd jen értékű tízéves állampapírra. A hírre pánikszerű eladások kezdődtek a kötvény piacán, 12 bázisponttal, 1,3 százalékra nyomva fel annak hozamát.
Az elégtelen kereslet oka - a felkínált mennyiség mindössze 88 százalékára érkezett ajánlat - elsősorban a japán jegybank (BoJ) múlt hét közepén közzétett grandiózus részvényvásárlási terveiben keresendő. Az idei üzleti évben ugyanis az eladásra felkínált állampapír-állomány mintegy 40 százalékát rendre a BoJ jegyezte le, ám a pénzintézetnek a közeljövőben jelentős forrásokra lesz szüksége a meghirdetett részvényvásárlásokhoz.
A BoJ ugyanis - megelégelve az állam tehetetlenségét - burkolt bankkonszolidációra szánta el magát a héten, mikor kihirdette, hogy 200 milliárd jen értékben a japán bankoktól részvényeket vásárol. A közlemény szerint ráadásul nemcsak a bankszektorban elfogadottnak tekintett befektetési kategóriába sorolt részvényeket, hanem jóval kockázatosabb, bóvlipapírokat is vesz majd a jegybank. A lépéssel a Nikkei zuhanása miatt nehéz helyzetbe került bankokon szeretne segíteni a BoJ, a tokiói mutató mélyrepülésén ugyanis március óta mintegy 33 milliárd dollárt veszített az ország hét legnagyobb hitelbankja. A japán bankok mérlegeit ráadásul az elmúlt tíz év recessziójának örökségeként 52,4 ezer milliárd jen értékű rossz hitel is terheli. Ezekből legalább 8 ezer milliárdnyit kellene értékesíteniük a jövő év végéig, amennyiben meg akarnak felelni a kormány gazdaságélénkítési programjában megfogalmazott feltételeknek.
Mezősi Tamás

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet