BUX 139068.60 1,05 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Román olajcéget vásárolt az osztrák OMV

Románia legnagyobb magánkézben lévő olajtársaságában, a Rompetrolban szerzett 25,1 százalékos részesedést az OMV. A regionális terjeszkedési versenyben eddig rendre alulmaradó osztrák társaság az üzlettel 127 új töltőállomáshoz jutott, ám a célpont legfőbb vonzerejét mégsem ez, hanem annak jelentős finomítói kapacitása jelentette.

2002. szeptember 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Románia legnagyobb magánkézben lévő olajtársaságában, a Rompetrolban szerzett 25,1 százalékos részesedést az ÖMV - jelentette be tegnap a társaság. Az állami kézben lévő Petrom által uralt piacon tavaly 668 millió dolláros forgalom mellett 15 millió dolláros profitot termelő cég kisebbségi pakettjéért fizetett vételárat nem hozták nyilvánosságra.
Az osztrák cég hosszú távú - elsősorban a Duna-medencére összpontosító - stratégiájával összhangban 1999-ben jelentek meg az OMV kútjai Romániában. Az azóta mintegy 40 egységre bővült kiskereskedelmi hálózatával az osztrák cég 3 százalékos piaci részesedést tudhatott magáénak. A most megvásárolt Rompetrol ennél lényegesen több, 127 töltőállomással rendelkezik az országban (melyekből mindössze 28 teljesen saját tulajdonú), ám a célpont fő vonzerejét mégsem ez, hanem annak jelentős finomítói kapacitása jelentette. A társaság birtokolja ugyanis a Duna torkolatánál lévő, s ezáltal a fekete-tengeri és a Duna-medencei piacok felé is nyitott, 1975-ben épített, majd 1990-ben modernizált Petromidia finomítót. A Rompetrol másik olajfeldolgozó üzemével együtt a társaság finomítókapacitása eléri a napi 110 ezer hordót, mely jelentős szerepet játszhat később az OMV közép-európai terjeszkedésében.
Az osztrák cég azonban vélhetőleg szembesül majd néhány nehézséggel mostani szerzeményével kapcsolatban. A Rompertol többségi pakettja ugyanis a cég két vezetőjének kezében van, így kétséges, mennyire szólhat majd bele a társaság irányításába az osztrák cég. A másik komoly problémát a továbbra is erősen monopolisztikus romániai piac jelentheti, az állami tulajdonban lévő Petrom ugyanis az utóbbi években mesterségesen alacsonyan tartott áraival meglehetősen nehézzé tette versenytársai helyzetét. Ez a helyzet ugyan javult valamelyest az elmúlt időszakban, ám továbbra is messze van az Európában megszokottól.
M. T.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet