Ötnapos folyamatos emelkedést követően szerdán már lefelé tartottak az árfolyamok a Budapesti Értéktőzsdén. Az amerikai piacok keddi mélyrepülése és az ezt szolgaian követő európai indexek egyértelmű útmutatást adtak a pesti börzének is. A nyitást követően ugyan a BUX még megpróbálkozott egy kitöréssel, s néhány pillanatra sikerült előző napi záróértéke fölé küzdenie magát, ám a lendülete percek alatt semmivé foszlott, s a nap legnagyobb részét már a 7700 pontos szint közelében töltötte. A kereskedés végéig már semmiféle, az árfolyam-alakulást gyökeresen befolyásoló információ nem látott napvilágot, így az index 7696 ponton, keddi értékénél 0,8 százalékkal alacsonyabban zárta a napot. A parketten megfordult részvénymennyiség értéke - az elmúlt napok kiugró forgalma után - ismét ötmilliárd forint alatti volt.
A vezető részvények tulajdonosai közül az OTP-birtokosok szenvedték el tegnap a legnagyobb veszteséget, papírjaikért a nap végén a keddi árnál másfél százalékkal kevesebbet, 2240 forintot fizettek. Pár röpke délelőtti pillanatot leszámítva lefelé tartott tegnap a Matáv is, a telefonrészvény a piac zárásakor az előző napi árnál egy százalékkal alacsonyabban, 842 forinton cserélt gazdát.
Csekély veszteséggel vészelték át a napot a Richter papírjai, jegyzésük mindössze tíz forinttal csúszott mélyebbre. Jóval rosszabb napot zárt viszont a szektortárs Egis, amely 160 millió forintos forgalom mellett másfél százalékot zuhant.
Egyedül a Mol papírjai tartották magukat. Egyelőre nem tudható, hogy a stabilitás a társaság további sajátrészvény-vásárlásainak, vagy az erre spekuláló befektetőknek volt köszönhető. Az olajipari papír a kereskedés végén 5310 forinton, hétfői áránál tíz forinttal drágábban cserélt gazdát. A hetek óta kitartóan emelkedő olajár rossz hatással van a vegyipari cégekre, ami vélhetőleg közrejátszott a TVK és a BorsodChem tegnapi gyengülésében.
M. T.
