Lehangoló negyedévet várt az elemzők többsége a Rába Rt.-től, s a győri társaság túl is teljesítette ezeket az elvárásokat. A tegnap napvilágot látott féléves jelentés szerint a Rába gyakorlatilag összes piacán árbevétel-kiesést szenvedett el. A csoport forgalma 22 milliárd forintra olvadt az egy évvel ezelőtti 29,3 milliárd forintról, üzemi szinten egymilliárd forintot meghaladó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, szemben a tavalyi 656 milliós profittal. Persze a gyenge dollár, amely az exportértékesítés miatt csökkentette az operatív profitot, a fedezeti ügyletek miatt növelte a pénzügyi eredményt, s a kandallógyár első negyedéves eladásán realizált 225 millió forintos nyereség is csökkentette a veszteségeket.
Így adózás után a veszteség alig 138 millió forint, ami kevesebb mint 200 millió forintos romlás az egy évvel ezelőtti állapothoz képest.
Az üzletágak közül arányaiban és dollárban számolva a futóműüzlet szenvedte el a legkisebb árbevétel-visszaesést. Ez jórészt az egyesült államokbeli eladások - dollárban számolt - növekedésének köszönhető. Steiner László vezérigazgató a társaság tegnapi prezentációján elmondta, bíznak abban, hogy az amerikai piac túl van a nehezén. Várakozásaik szerint a nehézteherautó-értékesítés jövőre már növekedést mutathat az amerikai piacon, s ez a Rába futóműüzletágára is jótékony hatással lenne. Arányaiban a visszaesés a futóműüzletágnál Dél-Amerikában volt a legdurvább, itt - nem kis részben a gazdasági válság miatt - közel felére, 2,5 millió dollárra csökkent az árbevétel. Az első negyedévhez képest leginkább az ázsiai eladások csökkentek, ez elsősorban az iráni értékesítés visszaesésének tudható be. Itt ugyanis március végén ér véget az üzleti év, ezért az ottani forgalom hagyományosan az első három hónapban erős.
Az alkatrészüzletág - főként a Suzuki modellváltása miatti kiesésből adódóan - folytatta az első negyedévben látott betegeskedését, 23,3 milliárd forintra csökkentek bevételei az egy évvel korábbi 31,8 milliárdról.
Az év hátralevő részében lassú javulással számol a Rába vezetése. Steiner elmondta, az amerikai gazdaság talpra állására számítanak, egy esetleges double dip (az USA gazdaságának újbóli visszaesése) nem szerepel a menedzsment forgatókönyveiben. Lengyel Péter pénzügyi igazgató elmondása szerint a Rába immár december végéig megkötötte fedezeti ügyleteit, igaz, ezt csak a korábbinál alacsonyabb, 280-284 forintos dollárárfolyam mellett tudták megtenni. A tervek szerint továbbra is az árbevétel 60-80 százalékát kívánják ily módon fedezni. Lengyel az esetleges osztalékfizetést firtató kérdésre válaszolva elmondta, hogy bár jónak tartja a Rába tőkeszerkezetét, elvileg további eladósodásra is lehetőség van. A Rába cash-helyzete a menedzsment megítélése szerint egyébként igen jól alakult a félév folyamán.
A második félévben a futóműüzletág javuló kilátásai mellett az alkatrészüzletágban beinduló projektek első hatásai is jelentkezhetnek majd (például az új Opel Vectrákba már egész Európában a Rába által gyártott úgynevezett „crash-boxokat”, ütközéselnyelő dobozokat szerelik be.). A járműgyártás területén még e hónapban aláírják az együttműködési és vegyesvállalati szerződést a Daimler-Chryslerrel, s bíznak abban, hogy az ősszel kiírandó honvédségi gépjárműtenderen jól szerepelnek majd. (Persze a Nagy-Britannia és Belgium hasonló tenderén is jó szereplést várnak.)
A motorüzletágat akár már a második félév folyamán eladhatják - erősítette meg a menedzsment az Interfax hírügynökség értesülését, amely szerint a Rába előrehaladott tárgyalásokat folytat az orosz AvtoVaz-csoporttal a motorüzlet eladásáról. Mint Lengyel elmondta, még nincs végleges megállapodás az eladásról és más jelentkezőkkel is folynak a tárgyalások.
Lovas András
