A Danubius tegnapi bejelentése szerint tőkeemeléssel 49,5 százalékosra növelte részesedését a Salina Invest Rt.-ben. Az erdélyi Szováta üdülőtelepének, gyógyközpontjának privatizációjára létrehozott társaságban a Danubius és a másik fő tulajdonos Corvinus Rt. 4,1 millió dollár értékben emelt tőkét. A privatizációs szerződésben vállalt tőkeinjekcióból fele-fele arányban vette ki részét a két magyar vállalat. Jövőre további egymillió dollárnyi tőkeemelésre vállaltak kötelezettséget a konzorcium tagjai. A tőkeemelésből elsősorban a szállodák rekonstrukcióját kívánják megoldani. A felújítás tervezése március vége óta folyik, s hamarosan kiírhatják a pályázatot a kivitelezésre is - mondta Betegh Sándor, a Danubius vezérigazgatója a NAPI Gazdaságnak. Első körben a négy szállodából kettőnek a rekonstrukciója valósul majd meg, a másik két szálló bérlőjével egyelőre jogvitái vannak a Danubiusnak (azok nem akarnak kiköltözni, de bérleti díjat sem fizetnének szívesen.)
A jelenleg kétcsillagos szálláshelyeket háromcsillagossá kívánják átalakítani, úgy, hogy a négy szállóban levő összesen valamivel több mint ezer vendégágy nem csökken.
A Danubius előszerződést kötött azokkal a magánszemélyekkel, illetve vállalkozásokkal, amelyek a Salina 7,1 százalékos részvénycsomagjának tulajdonosai, hogy a közeljövőben megvásárolja papírjaikat, így tulajdonhányada 56,5 százalékra nő. Mivel a szovátai fürdőcégben (SC Balneoclimaterica s.a.) a Salina időközben 80 százalék körüli részesedését 93,98 százalékra növelte, ebben a Danubius tulajdonhányada közvetve 50 százalék fölé nő majd. Ezért a második félévtől várhatóan a szovátai fürdőt is konszolidálja a magyar szállodacég. Persze ez árbevétel és nyereség szempontjából egyelőre nem jelent majd jelentős változást a Danubius számaiban, hiszen az erdélyi befektetés nem túl jelentős a Danubius egészéhez mérten.
Lovas András
