Optimistán kezdődött a hét utolsó kereskedési napja a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX nyitáskor közel száz ponttal előző záróértéke fölött állt. Úgy tűnt, viszonylag eseménytelen kereskedésnek néznek majd elébe a befektetők, ám dél körül varázsütésre meredeken lefelé vették az irányt Európa vezető indexei, s egyéb útmutatás hiányában a BUX is utánuk vetette magát. A mélybe tartó kurzus 7 ezer pont alá is betekintett, a kereskedés végén 7008 ponton, az előző értékénél 30 ponttal alacsonyabban állt.
A bűvös nyolcszáz forintos határ fölött kezdte a napot a Matáv, ám kurzusának ezúttal sem sikerült sokáig e szinten megkapaszkodnia. A nap további részét már leginkább az árfolyam lemorzsolódása jellemezte, zárásban a csütörtöki áránál két forinttal kevesebbet, 792 forintot fizettek a távközlési papírokért.
Biztatóan kezdték a hét utolsó kereskedési napját az OTP papírjai, volt, hogy a jegyzésük 2,5 százalékkal a csütörtöki ár felett ingadozott. A másfél milliárd forintos forgalmat generáló papír árfolyama azonban dél körül már határozottan lefelé tartott, s a csúszását még a kétezer forintos határ sem tudta megállítani. Egyszer ugyan még sikerült a kurzusnak e lélektaninak mondott szint fölé kapaszkodnia, de az ereje a huzamosabb ott tartózkodáshoz kevésnek bizonyult. Az utolsó üzletet már a csütörtöki áránál másfél százalékkal alacsonyabban, 1990 forinton kötötték a bankpapírra.
A blue chipek közül a Richter szerepelt tegnap leggyengébben, a kurzusa közel két százalékkal csúszott mélyebbre. A gyorsjelentését várhatóan ma publikáló Egis papírjai százforintos drágulást követően ismét 12 ezer forinton forogtak.
A gyengélkedő blue chip-társakkal szemben egyedül a Mol fékezte az index esését. A sajátrészvény-vásárlási tervek bejelentése óta közel öt százalékot erősödő papírért 4630 forintot fizettek a pénteki zárásban.
Pozitívan fogadta a piac az IEB eredménybeszámolóját, a részvényeinek jegyzése 1075 forintra, 2,5 százalékkal a csütörtöki ár fölé kapaszkodott.
M. T.
