A hétfői kétszáz pontos zuhanást követően tegnap felfelé korrigált a Budapesti Értéktőzsde. Az előző záróértéke közelében nyitó BUX egész nap kitartóan araszolt felfelé, erősödése azonban az utolsó fél órában vált igazán meredekké, ekkor az addigi 140 pont pluszhoz további 120 pontot tett hozzá. A mutató végül 7124 ponton, hétfői értéke felett 3,9 százalékkal zárta a kereskedést.
Bár a Mol már pénteken nyilvánosságra hozta sajátrészvény-vásárlási terveit, hétfőn még meredeken zuhant részvényeinek árfolyama. Tegnap azonban mintha a piac rádöbbent volna a megnövekedett kereslet hatásaira, a cég papírjainak árfolyama valósággal szárnyakat kapott, 7,6 százalékkal röppent magasabbra a nap folyamán. Azt egyelőre nem tudni, hogy a Mol vásárlásai vagy csak az arra spekuláló befektetők vételei húzták-e fel ilyen drasztikus mértékben az árfolyamot, ám a papír forgalma az elmúlt időszakban megszokottnak a többszörösére, két és fél milliárd forintra ugrott.
A Matáv - követve a világszerte erősödő telekompapírokat - már a nyitás után felfelé indult, s egész nap szép lassan araszolt ebbe az irányba. A tengerentúli piacok különösen optimista nyitása aztán hatalmasat dobott az árfolyamon, a zárás előtti pillanatokban 800 forintot is fizettek a távközlési részvényért. Az utolsó üzlet 789 forinton, a hétfői árnál 5,2 százalékkal magasabban született a cég papírjaira.
Jól teljesített a többi blue chip is. Az OTP, habár kicsit nehézkesen, de áttörte a kétezer forintos határt, záráskor 2035 forinton forogtak papírjai. Csekély érdeklődés mellett zajlott viszont a gyógyszergyári részvények adásvétele, míg a Richter papírjai 600 millió forintos forgalom mellett 2,6 százalékkal kapaszkodtak magasabbra, addig a szektortárs - elvileg a blue chipek közé sorolt - Egis részvényeire egyetlenegy kötés sem született tegnap.
Az optimista piaci hangulat ellenére lefelé tartottak a gépipari papírok, a Rába 1,2, a NABI 0,3 százalékkal lett olcsóbb.
Mezősi Tamás
