Egyelőre nem eldöntött, hogy nyilvános vagy zárt alapítással hozzuk létre a Polgárok Háza Részvénytársaságot - mondta a NAPI Gazdaságnak Várkonyi Zsolt, a Hegyvidék Lokálpatrióta Polgári Kör tagja. A nemrég nemzeti piknik néven tartott rendezvényen merült fel az ötlet, hogy az Orbán Viktor exminiszterelnök által kezdeményezett polgári körök mozgalom számára információs és koordináló centrumot hozzunk létre - mondta Várkonyi.
A centrum létrehozásához kívánják megalapítani a majdani részvénytársaságot, amely indulótőkéjéből az elképzelések szerint megvásárolna egy a központ létrehozására alkalmas ingatlant. A részvénytársaság ezt az ingatlant adná bérbe a megalakítandó információs és koordinációs központnak, de számos más, akár érdekvédő - és természetesen a polgári oldal eszmerendszerét képviselő - szervezet számára is biztosítanák a bérleti jogot a központban.
A részvénytársasági forma könnyebben átlátható és demokratikusabb lenne, mint a hagyományos alapítványi, ezért tűnik szimpatikusabbnak - mondta Várkonyi. A majdani Polgárok Háza Rt.-nek speciális részvényei lennének, a kibocsátandó papírok az elképzelések szerint egy-egy tulajdonosnak maximum egyszázaléknyi szavazati jogot biztosítanának a társaság közgyűlésein. Még nem tudni, mekkora jegyzett tőkéje lenne a megalakítandó társaságnak, azonban Várkonyi szerint az előzetes felmérések azt mutatják, hogy több százmillió forint is összejönne e célra. A részvénytársaság nem profitorientáltan működne, azonban vigyázna arra, hogy az alapítók befektetése megőrizze az értékét.
L. A.
