BUX 139003.15 1,0 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tisztességtelenül befolyásolták az EHEP árfolyamát

A PSZÁF megbírságolt öt magánszemélyt és a Buda-Cash Rt.-t az EHEP-részvények árfolyamának tisztességtelen befolyásolása miatt. Bár a felügyeleti indoklás szerint a mesterségesen generált magas árfolyam a vizsgált időszakban befektetésre ösztönzött, ezt a forgalmi adatok nem támasztják alá. A másfél éves ügy hátterében inkább a forrásadó közelgő bevezetése állhatott.

2002. július 31. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy-egy millió forint bírságot szabott ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) öt magánszemélyre - köztük Pintér Zoltánra, a Buda-Cash Rt. vezérigazgatójára - és 5 millió forintra büntette a Buda-Cash Rt.-t is az EHEP-részvények kapcsán tisztességtelen árfolyambefolyás miatt. Az indoklás szerint a Buda-Cashhez, valamint annak vezetőihez és az EHEP-hez magához több szállal kapcsolódó társaságok 2000. év végén több, egymás között létrejött tranzakcióval egészen 950 forintig tornázták fel az Első Hazai Energia Portfolió Rt. részvényeinek árfolyamát. A sorozatban végrehajtott kötésekkel - amelyek végeredményeként a részvények egy része az eredeti eladónál kötött ki újra - a felügyelet indoklása szerint több probléma is volt, de a legfőbb, hogy kimerítették az akkor hatályos értékpapírtörvény 151. paragrafusában leírt tisztességtelen árfolyam-befolyásolás fogalmát.

A PSZÁF indoklása azt írja: „vizsgálatunk során megállapításra került, hogy a fent említett körbe nem tartozó piaci résztvevőt a mesterségesen élénkké tett forgalom, a részvények gyors árfolyam-emelkedése a vizsgált időszakban - 2000. december 18-án - befektetésre ösztönzött”. S valóban, a felügyelet által leírt ügyleteket összehasonlítva az akkori forgalmi adatokkal látszik, hogy egy „megtévesztett” befektető 10 darab EHEP-részvényt vásárolt december 18-án (az aznapi 8741 darabos forgalomból a maradék 8731 darab - a felügyelet szerint - a Buda-Cash körén belül köttetett). A Buda-Cash Rt.-nél lapzártánkig nem kívánták kommentálni a határozatot.
Ugyanakkor finoman szólva is meglepő lenne, ha az érintetteket a kevesebb, mint 9000 forint árfolyamértékű EHEP-részvény eladása mozgatta volna az akció során. (Az EHEP - holtversenyben a Fevitával - a BÉT legkevésbé likvid részvényének számít, „normális” körülmények között évente tíznél kevesebb kötés születik rá.) Valószínűbb, hogy az ár feltornászása az árfolyamnyereség-adó következő január elejétől történő bevezetésével állhatott kapcsolatban (mint emlékezetes, a magas árfolyamon realizált nyereség 2000. december végéig a magánszemélyeknél adómentes volt). Igaz, ez a PSZÁF másfél év távlatából meghozott határozatából nem tűnik ki.
L. A.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet