Nagyjából három hónap telt el azóta, hogy lezárult az Első Pesti Telefontársaság részvényeire tett nyilvános vételi ajánlat, s a Matáv Rt. bejelentette, befolyása 90 százalék fölé nőtt a társaságban. Az akció persze nem meglepő, hiszen a távközlési szolgáltató már rendelkezett egyszer ettől alig elmaradó csomaggal az EPT-ben. Tavaly év végén a Matávnak nagyjából ekkora tulajdonrésze volt, egy 10,3 százalékos pakettet azonban - miután a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részvényesi jogai felfüggesztésével kényszerítette nyilvános ajánlatra - eladott az ajánlat megtétele előtt. Erre jó oka lehetett, hiszen így elkerülhette, hogy az ajánlat során 90 százalék fölé kerüljön, s ki kellejen szorítani a társaság kisrészvényeseit. Ezt ugyanis az egy részvényre jutó saját tőke árfolyamán kellett volna megtennie, ami jócskán meghaladta a nyilvános ajánlat árfolyamát.
Így nem meglepő módon a Matáv befolyása mindössze 79,4 százalékra növekedett az ajánlattal. A mostani bejelentés egyébként - a számok alapján - arra utal, hogy az ajánlat lezárulta után az ominózus 10 százaléknál nagyobb pakett visszakerült a vevőhöz, így az csak az ajánlat ideje alatt parkolt valahol, feltehetően baráti kezekben.
L. A.
