A BorsodChem bejelentése szerint a Milford Holdings az eddig meglévő 24,8 százalékos részvénycsomagjához további 3,17 százalékot (386 ezer darab papírt) vásárolt, ezzel 27,97 százalékosra növelte közvetlen befolyását a kazincbarcikai társaságban. Így 13 százalék alá csökkent a BorsodChem közkézhányada, hiszen a Gazprom-közeli ír off-shore céggel, a Milforddal hivatalosan máig nem tisztázott kapcsolatban lévő - az osztrák Vienna Capital Partners tulajdonában álló - CE Oil & Gas részesedése a negyedéves jelentés szerint 59,23 százalék volt. A két nagytulajdonos így összesen a szavazatok 87,2 százalékával rendelkezik a BorsodChemben.
Ha a két csomag egyszer netán egy kézbe kerülne, akkor már csak minimális mennyiségű részvény lenne szükséges egy nyilvános ajánlat során ahhoz, hogy a többi részvényest kiszoríthassák. Ezután nem igazán lenne akadálya a papír tőzsdei kivezetésének.
A Milford számára az újabb 3,17 százalék felvásárlása - amely 386 ezer darab papírt jelent - nem lehetett kis fáradság, már ha erre a Budapesti Értéktőzsdén került sor. A CE Oil ajánlata óta illikviddé vált részvénynek csak május közepétől voltak olyan napjai, amikor forgalma meghaladta a 10 ezer darabot. Az árfolyam is ekkor szakadt el igazán a 4000-4300 forint körüli zónától, így vélhetően maga a Milford hajtotta fel az egykori nyilvános vételi ajánlat árfolyama, 5300 forint környékére a papír árát. A Milford - amely korábbi, 24,8 százalékos pakettjét májusban kapta vissza a fizetésképtelenné vált Sziburtól - részéről érthetőek a további vásárlások, hiszen korábban megvett részvényeinek bekerülési ára a mostani vételek, de a CE Oil ajánlatának árfolyamánál is jóval magasabb lehetett. Ráadásul ha a Milford és a CE Oil mint a BorsodChem két pénzügyi befektetője egyszer szakmai tulajdonost akar találni befektetésük értékesítéséhez, akkor a részvény árfolyamának emelkedése és részvényeik darabszámának növekedése egyaránt javíthat majdani tárgyalási pozícióikon.
L. A.
