Egy és háromnegyed évvel kiírása és rettentően hosszú huzavona után pénteken végül eredménytelennek minősítette a Honvédelmi Minisztérium az eredetileg mintegy 12 ezer gépjármű beszerzésére „Gépjárműfejlesztési Program” címmel kiírt pályázatát. A minisztérium - vélhetően nem kis részben a kormányváltás miatt - hónapokig nem adott hírt az összesen 230 milliárd forint összértékű pályázatról. Bese Ferenc, a HM Beszerzési és Beruházási Hivatala vezérigazgatójának elmondása szerint a beszerzés tárgyának jelentős változása miatt döntött a tender eredménytelensége mellett.
A 2000. októberi kiíráshoz képest ugyanis a beszerzendő 12 ezer jármű időközben 5 ezerre csökkent, s a járművek fajtája is megváltozott. Bese elmondta, hogy hamarosan újabb beszerzési eljárást írnak ki - információink szerint a korábbi keretösszeggel -, hiszen a honvédség járműparkjának fejlesztésére változatlanul szükség van. A tenderen egyébként a legtöbb kategóriában a Rábát (a DC-vel karöltve) és az Ikarust (a Renault-val párban) tartották a legesélyesebbnek, rajtuk kívül indult még az Iveco, az MAN, a Scania és a Tatra is.
A várhatóan ősszel kiírandó új beszerzési eljárásban valószínűleg változatlanul a két magyar cég lesz a favorit, hiszen Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nemrég úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a beszerzések során a hazai ipar és gazdaság érdekeit mindenképpen figyelembe veszik. A Rába - amelynek papírjait az eredményhirdetés miatt délelőtt felfüggesztették a Budapesti Értéktőzsdén - mindenesetre már pénteken közleményben erősítette meg, hogy indulni kíván az új tenderen is. Az új eljárásban egyébként a HM még az idén - de legkésőbb jövő év elején - eredményhirdetést ígér. A most törölt tender tapasztalataiból kiindulva, s a megpályázott összeg nagyságát, valamint az ütköző érdekek számát figyelembe véve azonban aligha születhet ilyen gyorsan döntés.
A Rába idei terveit a tender törlése nem érinti, hiszen korábban bemutatott stratégiájában az első bevételeket csak 2004 vége felé tervezték a HM-megrendelésből. Ugyanakkor a Rába számára változatlanul fontos a honvédségi tendereken való jó szereplés, hiszen a DaimlerChryslerrel tavaly év végén elindult együttműködésének ez az alapja. Igaz, az együttműködés nemcsak a magyar, hanem a többi NATO-tagország katonai tendereit is érinti. A DC indult az év elején Nagy-Britanniában kiírt pályázaton is a Rábával közösen fejlesztett S 200 kódjelű teherautójával. (Ez a hazai tenderen persze Rába márkanév alatt jelenik majd meg.) Mint a Kisalföld című újság beszámolt róla, nőttek a DC-Rába páros esélyei, mivel az egyik nagy befutónak tartott Leyland Trucks visszalépett a pályázattól. A brit minisztérium egyébként várhatóan az év végén fog eredményt hirdetni (a DC és két amerikai cég mellett versenyben van az MAN is).
L. A.
