A kormány azt szeretné, ha az elavult, több, mint 10 éves átlagéletkorú magyar autóbuszpark minél gyorsabban kicserélődne, és ebben jelentős szerepet vállalhat a NABI - mondta Lamperth Mónika belügyminiszter a NABI kaposvári kompozitkarosszéria-gyártó üzemének tegnapi avatóján, amelyen megjelent Kovács László külügyminiszter is. A két miniszter megjelenése jelzés értékű lehet a buszgyártó társaság számára, s a belügyminiszteri nyilatkozat optimizmusra adhat okot, hiszen a NABI nemrég jelent meg a magyar piacon (Kaposvár városa rendelt 5 darab autóbuszt az év elején).
A NABI igazgatósága már korábban döntött arról, hogy felgyorsítják, illetve módosítják a kaposvári gyártóbázis második ütemének megvalósítását, miután megkapták a mentességet az amerikai közbeszerzésekre vonatkozó „Buy American Act” előírása alól. Róna Péter elnök elmondása szerint az új üzemrész - a fényező és végszerelő üzem - várhatóan már októberre elkészül és még az idén termelni kezd. A most átadott - 1,4 milliárd forintba került - gyáregység teljes gyártókapacitása 200-250 kompozit karosszéria lesz, de további gyártóeszköz- és létszámbővítéssel - a piaci igények függvényében - elérheti akár az évi 1000 darabot. A társaság korábban egy a jelenlegi terveknél kisebb fényező és elsősorban a hazai igényeket kielégítő készre szerelő üzemrész megvalósítását tervezte.
Továbbra sem született még végleges döntés a tervezett harmadik ütem - egy hagyományos, acélvázas karosszériákat gyártó gyáregység - megvalósításáról, bár a NABI a telket már megvette Kaposváron. Ha ez elkészül, a kaposvári a NABI legnagyobb gyártóbázisa lesz. A beruházás megvalósítása egyrészt a kompozit karosszériás járművek piaci sikerétől, másrészt a konkurens gyártó helyzetétől függ - mondta Róna.
Körtési Zsolt
