Az Első Magyar Alap jelenleg nem tervezi a NABI Rt.-ben meglévő, 54 százalékos részesedést biztosító 2 millió 200 ezer darab részvényének eladását - mondta Érsek Ákos, a NABI szóvivője a NAPI Gazdaságnak a tegnap megjelent hírekkel kapcsolatban. Ugyanakkor a NABI a kora ősztől jövő tavasz végéig terjedő időszakban szeretne végrehajtani egy alaptőke-emeléssel egybekötött nyilvános részvénykibocsátást s ennek során az EMA is adna el NABI-részvényeiből, de a nagyobb részt valószínűleg a frissen kibocsátandó részvények tennék ki - mondta Érsek.
Az akció több célt is szolgálna. Az egyik a közkézhányad és ezen keresztül a likviditás növelése. A szóvivő szerint a NABI-részvények jelenleg meglehetősen magas diszkonttal forognak a Budapesti Értéktőzsdén, s ennek egyik legfőbb oka a likviditás hiánya. A kibocsátással párhuzamosan a papírokat be szeretnék vezetni egy újabb piacra is, azonban még nem dönötték el, hogy mely tőzsdét célozzák meg. A Nasdaq, a New York-i Értéktőzsde (NYSE), a frankfurti Deutsche Börse éppúgy szóba jöhet, mint az amszterdami vagy a londoni piac.
A lényeg, hogy az eladás során olyan befektetői réteget kívánnak elérni, amely eddig különböző technikai okok miatt nem vásárolt a buszgyártó papírjaiból. A kibocsátással akár 6-7 millió darabra is nőhetne a NABI-részvények száma. Az alap eladásaival együtt közkézhányadának kapitalizációja már bőven túlléphetné azt a kritikus értéket, amelytől kezdve nagy intézményi befektetők számára is érdekessé válhatna a papír.
A tőkeemelés ugyanakkor új piacokon való megjelenéshez is fedezetet nyújthatna. Rácz András pénzügyi igazgató a hétfői, a BÉT által szervezett londoni road show-n is elmondta, hogy a NABI egyik működési kockázatának tartják az egy lábon állást, vagyis az értékesítésben az amerikai piac túl nagy hányadot képvisel. Így szeretnének megjelenni a kontinentális európai és a kelet-ázsiai piacokon is. Érsek szerint ennek formája akár együttműködés, akár zöldmezős beruházás is lehet, de akvizíciót is végrehajthatnak.
Az új piacokra való betörés a nagyobb növekedés lehetőségét jelentené a NABI számára (enélkül a buszgyártó 2005-ig árbevételének évi 15, profitjának 30 százalékos növekedésére számít.) A kibocsátással párhuzamosan a NABI nem tett le arról, hogy felülvizsgálja eddigi osztalékpolitikáját - erre Róna Péter elnök már a rendes éves közgyűlésen is tett utalást -, hiszen egy-egy részvény árfolyamának alakulására az intenzív növekedési lehetőségek mellett a stabil osztalékpolitika is egyre nagyobb hatással van - mondta a szóvivő.
L. A.
