A CadLine arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Graphisoft németországi képviseletét a hamburgi bíróság tisztességtelen piaci magatartásért marasztalta el. Eszerint az IT-Concept, a CadLine hivatalos németországi disztribútora azért indította a pert, mert a Graphisoft Nord levélben fordult a CadLine potenciális németországi ügyfeleihez, melyben hamis tényeket közölt az ArchLine építészeti tervező szoftver működéséről és funkcióiról. Levelében a Graphisoft Nord a magyarországi Graphisofttól kapott információkra hivatkozott. Az IT-Concept a bíróság előtt tételesen cáfolta a Graphisoft Nord állításait, s ezek alapján a hamburgi bíróság elmarasztaló ítéletet hozott. Megtiltotta a Graphisoft Nordnak, hogy az ArchLine szoftverről „becsmérlően nyilatkozzon a potenciális ügyfelek előtt"; egyben kijelentette, hogy a tilalom megszegése esetén minden egyes alkalommal 250 ezer euró összegig terjedő bírság szabható ki, mely 6 hónapi elzárásra változtatható. A Graphisoft Nord nem fellebbezett az ítélet ellen - állítja a CadLine.
Dióssy Gábor, a Graphisoft befektetési kapcsolattartója a Portfóliónak nyilatkozva reagált a CadLine állításaira. Elmondta: a Graphisoft Nord nem a Graphisoft N.V. leányvállalata, hanem egyik kiskereskedője, melyben a társaság tulajdonosi részesedéssel nem rendelkezik. Továbbá: a bíróság azért marasztalta el a Graphisoft Nordot, mert annak vezetője egy prezentáción a Graphisoft termékét összehasonlította a CadLine szoftverének egy korábbi verziójával (Dióssy szerint ez szokványos gyakorlat), mely egy bizonyos funkciót nem tudott, az új verziók azonban már igen. A Graphisoft Nord vezetője elismerte tévedését, ezért nem is fellebbezett az ítélet ellen.
Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke a NAPI Gazdasággal közölte: a CadLine összemosni igyekszik a hamburgi bíróság ítéletét a Fővárosi Bíróságon folyó, valóban több száz milliós értékű szerzői jogi vitával. Holott a valóságban csak az történt, hogy egy kiskereskedő - a cégnek több ezer dealere van - válaszolt a hozzá intézett kérdésekre, és valamiben tévedett. Mellékesnek nevezte, hogy levélben vagy prezentáció során történt ez a tévedés. Rámutatott: ilyesmi miatt a cégek nem szoktak bírósághoz fordulni, ám a CadLine érzékelhetően javítani akarja pozícióit a magyar perben, és a két ügy összemosásával ingyenreklámot szeretne magának.
Lapunk adatai szerint a Graphisoft mintegy másfél éve szerzői és szomszédos jogok megsértése okán kezdeményezett kártérítési pert a CadLine ellen. A felperes szerint a CadLine építészeti szoftvere, az ArchLine a Graphisoft egy korábbi, ma már nem forgalmazott szoftverén alapul. A CadLine viszontkeresetet nyújtott be (információnk szerint a múlt héten ehhez becsatolták a hamburgi ítélet tárgyát képező Graphisoft Nord-levelet), s a felperes tisztességtelen magatartása és az alperes elmaradt vagyoni előnye miatt kártérítést követel. A felek egyébként gyakorlatilag semmiben sem értenek egyet, a Graphisoft szerint a szoftverek forráskódja letétben van a bíróságon, ezek alapján a felbontást követően könnyen eldönthető a vita, hiszen két ember ugyanazt a „sort" nem írhatja le ugyanúgy, így az időrendiség megállapítható. A CadLine a per folyamán elfogultsági kifogást is bejelentett az ügy igazságügyi szakértője ellen.
Drávucz Péter
