A PSZÁF tegnap határozatában egymillió forint bírsággal sújtotta a Skála Coop Rt.-t rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megszegéséért. Az indoklás meglehetősen egyértelmű: az áruházlánc a múlt évi nagy hitelfelvételeiről rendkívüli tájékoztatásokban nem, csupán február közepén megjelenő gyorsjelentésében adott hírt részvényeseinek. A Skála hosszú lejáratú kötelezettségeinek állománya a jelentés szerint egyébként egy év leforgása alatt 8,5 millió forintról 7,28 milliárd forintra nőtt. (Vélhetően ez a hitel fedezte a Capital-csoport számára a Skála megvásárlását.)
A PSZÁF szerint ugyanakkor a Skála hitelügyletei több szempontból is a tavaly december 31-ig – a tőkepiaci törvény életbelépéséig – hatályos értékpapírtörvényben (épt.) meghatározott rendkívüli tájékoztatási kötelezettség körébe tartozó események voltak. Bár a felügyeleti indoklás szerint a hitelfelvétel nem haladta meg a jegyzett tőke 25 százalékát – ezt ugyanis tételesen említi az épt. –, de mindenképpen olyan információ volt, amely az adott kibocsátó esetében jelentőséggel bírt.
A Skála számára a PSZÁF-büntetés már vélhetően a nyilvános lét egyik utolsó felvonása lehetett. A társaság ugyanis folyamatosan búcsúzni készül a tőzsdei jelenléttől, ezt eddig csak az ehhez szükséges újabb vételi ajánlat hiányában nem tette meg. Mindenesetre a társaság július első napjaiban tartandó részvénycseréje után – amelynek során a részvényesek papírjaikat csak fizikailag cserélhetik be – vélhetően már csak igen kis számú kisrészvényesnek kell majd ajánlatot tenni.
Az ingatlanportfólió értékesítése eközben gőzerővel zajlik az áruházláncnál, az eddig meghirdetett áruházak mellé újabbak kerültek eladó sorba. A Skála napokban megjelent hirdetése szerint már jelentkezhetnek az érdeklődők a tatabányai, az ózdi, a kiskunfélegyházi, a győri és a salgótarjáni üzletek, illetve áruházak megvételére. Ezek eladási árát összesen 1,4 milliárd forint körülire taksálja a társaság.
L. A.
