BUX 139003.15 1,0 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PM üres kézzel érkezett a kárpótlási jegyekről szóló tárgyalásra

A Kárpótlási Jegytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete és a Pénzügyminisztérium közötti pénteki tárgyalásra a PM nem hozott magával konkrét jegyfelhasználási javaslatot. Az egyesület vagy tőzsdei részvényekre szeretné váltatni a jegyeket, vagy szívesen fogadna értük készpénzt.

2002. február 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pénteken tárgyaltak egymással a Kárpótlási Jegytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete (KJÉE) és a Pénzügyminisztérium (PM) képviselői a jegyek felhasználásának jövőjéről. A PM nem hozott magával konkrét javaslatot a tárgyalásra, és arra a kérdésre, hogy mi lesz a forgalomban levő jegyek sorsa, lényegében kitérő választ adott - tudtuk meg a KJÉE-től. A PM a felhasználási lehetőségek enyhén szólva szűkös voltát a kárpótlási jeggyel kapcsolatos problémákkal magyarázta.
A minisztérium azzal érvel, hogy a földárverések és az azokhoz kapcsolódó perek elhúzódnak, emiatt nem tudni, mennyi jegy fog ilyen módon kikerülni a forgalomból. A PM hivatkozott arra is, hogy nincs tisztában vele, mit is szeretnének a jegytulajdonosok kapni értékpapírjaikért. További nehézséget okoz az állam számára, hogy nem tudni, mennyi az alanyi jogú kárpótoltak kezén levő jegy és mennyi van másodlagos tulajdonosoknál. Mintegy 4-5 milliárd forintnyi kárpótlási jegyet ráadásul még fel sem vettek tulajdonosaik a bankban. Mindezek miatt a PM-ben úgy vélik, a kárpótlási folyamat végérvényes lezárásáról egyelőre szó sem lehet.
A PM szerint ugyanakkor a kárpótlási folyamat jogilag nem állt le, legfeljebb lelassult (az egyesület is elsősorban a kínálat volumenével elégedetlen). Ezt a véleményt elsősorban a ma is folytatódó földárverésekkel indokolják. A PM szívesen fogad megoldási javaslatokat, ötleteket, egy ilyen dokumentum gyors elkészítésére az egyesület vállalkozott is.
Az egyesület egyébként kétféle javaslattal állt elő. Az egyik, hogy a kárpótlási törvénynek megfelelően adjanak privatizálandó vagyont a kárpótlási jegyekért, tőzsdei vagy legalábbis likvid és jól megállapítható piaci értékű részvények formájában. Ha ez nem lehetséges, akkor pedig az állam váltsa meg a kamattal növelt névértéken és készpénzben a jegyek által megtestesített követelést, hasonlóan ahhoz, ahogyan azt a külső szövetkezeti üzletrészek esetében tette. Ezt a lehetőséget ugyan a jogszabály nem tartalmazza, de nem is tiltja meg.
A felek, bár konkrét tárgyalási időpontot nem tűztek ki, a jövőben is tartani kívánják egymással a kapcsolatot. Ugyanakkor a KJÉE folytatja a az állammal szembeni próbaper előkészítését is. Amint megtudtuk, a szervezet megkereste a politikai pártokat is, eddig egyiküktől sem kapott választ.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet