BUX 138976.86 0,98 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kilenctized ezrelék lesz a Beva-díj

A Beva által biztosított számlák egyenlegének az egymillió forintos határ alatti része után az idén 0,9 ezrelékes díjat kell fizetniük a szervezet tagjai közé tartozó befektetési szolgáltatóknak, két részletben: februárban és júliusban. A legnagyobb fizetőnek várhatóan 190 millió forintot számláznak majd, a minimális díj 2 millió forint. A védett számlák száma mintegy 740 ezer, amelyeken év végén 357 milliárd forintot őriztek.

2002. január 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Befektető-védelmi Alap (Beva) igazgatósága tegnapi ülésén elfogadta a szervezet új díjfizetési szabályzatát és döntött az idei díjfizetési kötelezettségről. (Az új tőkepiaci törvény ugyanis bizonyos határok között a szervezet hatáskörébe utalja az éves díj megállapítását.) Eszerint az idén a befektetési szolgáltatók (elsősorban brókercégek, befektetési vállalkozási engedéllyel rendelkező bankok) a náluk őrzött, a szervezet által biztosított vagyon személyenként egymillió forint alatti részeinek 0,9 ezrelékét fizetik Beva-tagdíjként. A biztosítottak egymillió forint feletti vagyonrészei után pedig 0,16 ezrelékes díjat számolnak fel nekik - tudtuk meg Farkas Pétertől, a Beva ügyvezető igazgatójától. A törvény szerint ugyanis díjat kell fizetni a biztosított személyek teljes, letétben levő vagyona után, függetlenül attól, hogy csak 1 millió forintig érvényes a biztosítás. A jogszabály egyébként 3 ezrelékben maximálja az éves díjat.
A díjszabás alapjául szolgáló statisztikák szerint tavaly év végén mintegy 740 ezer a Beva hatálya alá tartozó, nem nulla egyenlegű ügyfélszámlát tartottak nyilván (főleg magánszemélyek, vállalkozások számláiról van szó). Ezeken összesen - az egymillió alatti és feletti sávban együtt - 357 milliárd forint vagyont őriztek. (Amiben feltehetően sok alacsony egyenlegű alvó számla is benne van.) A brókercégeknek a díjat két részletben, február 15-ig és július 15-ig kell kifizetniük, amivel a Beva könnyíteni szándékozik helyzetükön, lehetővé téve a díj egy részének év közbeni kitermelését.

Az alapnak ugyanakkor február végén kamatot kell fizetnie a kormánygaranciával - elsősorban a London Bróker csődje miatt - felvett hitel után, tehát már akkor pénzre lesz szüksége.
A díjból az idén a számítások szerint 600-700 millió forint bevétel származik. Ennek körülbelül a fele tartalékként megmarad, jövőbeli káreseményekre vagy a hitel előtörlesztésére. A legnagyobb összeget, a még nem végleges becslések szerint mintegy 190 millió forintot a vezető lakossági bank, az OTP fizeti majd be, brókercégére további 9-10 millió forint jut. Több kis cég fizet majd minimumdíjat, ami a szabályok szerint 2 millió forint lesz. A második és harmadik legnagyobb díjat fizető cég várhatóan 60, illetve 57 millió forintot utalhat át az idén.
Farkas Péter szerint a 0,16 ezrelékes díjsávra azért van szükség, mert az egymillió forint feletti vagyonrészek is jelentenek némi kockázatot az alap számára. Bizonyos körülmények között azok is biztosítottá válhatnak, ahogy az korábban - például a London Brókernél - meg is történt. Egyes esetekben ugyanis a befektetők a brókercég végének közeledtével értékeik egy részét családtagjaik nevére íratták.
Eidenpenz József

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet