BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden szabályzatát átírja a Beva

Az új tőkepiaci törvény hatálybalépése nyomán minden szabályzatát újra kell írnia vagy át kell dolgoznia a Bevának. A brókercégek, illetve a piac számára legfontosabb kérdésről, a tagdíjfizetés rendszeréről várhatóan a jövő héten dönt a szervezet igazgatósága. A legnagyobb brókercégek várhatóan sok tízmillió forintos díjat fizetnek majd.

2002. január 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Befektető-védelmi Alap (Beva) három szabályzata, a tagi szabályzat, a megtérítési szabályzat és a díjfizetési szabályzat teljesen hatályát veszítette január 1-jétől, a másik három pedig átdolgozásra, módosításra szorul – tudtuk meg Farkas Péter ügyvezető igazgatótól. A szervezet folyamatosan dolgozik ezeken, igazgatóságának tegnapi ülésén például az új tagi és megtérítési szabályzatokról volt szó. A brókercégek teljesen új rendszerű tagdíjfizetési kötelezettségét leíró díjszabályzatról szóló előterjesztést talán a jövő héten sikerül elfogadni. Ennek alapján derül majd ki, hogyan lehet a Beva költségvetését egyenesbe hozni, és ez mekkora terheket ró majd az egyes befektetési vállalkozásokra.
A Beva először a tavaly júniusi, majd a decemberi állapot szerint kért információkat a brókercégektől arról, mekkora ügyfélkör tartozik náluk a szervezet hatálya alá. A decemberi adatok beérkezése, feldolgozása még folyik, ennek ismeretében döntik majd el, hogy mekkora díjat szabnak ki. A tavaly tavasszal – jórészt a London Bróker Rt. kétmilliárd forint fölötti kártalanítási összege miatt – nagy összegű kormánygaranciás hitelt felvevő Beva kénytelen „visszafelé gondolkodni”, azaz a várható pénzügyi terheihez igazítani a beszedendő díjakat.
A szervezet becslése szerint az idén 600–700 millió forintos díjbevételre lenne szükség, aminek körülbelül felét a működési költségek és a hitel kamatterhei vinnék el. A fennmaradó összeg az alap kasszájának feltöltésére szolgálna, vagy úgy, hogy a hitel előtörlesztésére fordítják, vagy úgy, hogy befektetve kamatozik a jövőbeli esetleges kiadások fedezetéül.
A törvény szerint az új díjrendszerben a brókercégek a náluk letétben őrzött, a Beva hatálya alá tartozó (személyenként és brókercégenként legfeljebb 1 millió forintos) vagyonállomány arányában fizetnének díjat. Eddig elvileg forgalomarányos volt a díj, de a túl alacsony díjmaximum miatt gyakorlatilag fix díjként működött. Ennek következtében várhatóan a nagyobb befektetési táraságok terhei nőnek majd. A konkrét számok még távolról sem ismeretesek, de Farkas Péter szerint mindez a nagyobb társaságoknak évente több tízmillió forintos, sőt a legnagyobbnak akár százmillió forint körüli kiadást is jelenthet majd. A legkisebbek terhei ezzel szemben nem nőnek a tavalyihoz képest, némelyiké csökkenhet is.
Eidenpenz József

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet