Első pillantásra meglepően alacsony, évi 7,5 százalékos hozammal hirdette meg az ÁKK Rt. a kamatozó kincstárjegy következő sorozatát, amelynek jegyzése a január 28-ától február 8-áig tartó két hétben esedékes. Az ebben az időszakban elérhető maximális hozam - vagy egységes hozammutató (EHM) - évi 7,42 százalék, nyilván pénteki befizetés esetén, hiszen az árfolyam az első héten végig 99,9 százalék, a másodikon végig 100 százalék. A kamatozás persze csak annak fényében tűnik alacsonynak, hogy az előző, még most is jegyezhető papír évi 8,25 százalékot fizet (az EHM maximum 8,16 százalék lehet), hiszen az utóbbi hetekben meredeken csökkentek az állampapírhozamok.
A kifejezetten a lakosságnak, „kis tételben” árult papír ugyanis hagyományosan fél-egy százalékponttal alacsonyabb hozamot biztosít vásárlóinak, mint az elsődleges forgalmazói körben „nagy tételben” kialakult hozamok. Ugyanígy alacsonyabb az Államkincstár lakossági fiókjaiban a másodlagos forgalomban árult egyéb papírok (diszkontkincstárjegyek, államkötvények) hozamszintje.
A gyors hozamesésnek köszönhetően ma és holnap még az a ritka helyzet áll elő, hogy a lakosság hajszállal magasabb hozammal veheti a kamatozó kincstárjegyet, mint ahogy az intézményi befektetők a brókercégektől az egy év körüli futamidejű diszkontkincstárjegyeket. A december végén lejáró sorozatot ebben a körben tegnap kereken évi 8 százalékos hozammal kínálták. A napi árjegyzéssel dolgozó kincstári fiókok viszont már alkalmazkodtak a piaci fejleményekhez, és legutóbb évi 7,55 százalékos hozammal kínálták ugyanezt a papírt. (A kamatozó kincstárjegyeket egyébként ez év elejétől immáron minden héten lehet kapni a korábbi rendszer helyett, amelyben két hét jegyzést két hét szünet követett.)
E. J.
