Az MNB késő délután bejelentett 50 bázispontos kamatcsökkentése - a két héttel ezelőtti kamatvágáshoz hasonlóan - ezúttal sem érte váratlanul a piaci szereplőket. Különösebb hatása egyelőre egyik piacon sem mutatkozott, igaz, a reagálásra kevés volt az idő. Tegnap az állampapírpiacon inkább csak a vételi érdeklődés hagyott alább.
A szokásos hétfői jegybanki kötvényaukción mindössze 25 milliárd forint értékben nyújtottak be vételi ajánlatot a befektetők, ami igen alacsonynak számít. Az MNB aukcióján ezúttal 8,72 százalékos átlaghozam alakult ki, ez 11 bázisponttal alacsonyabb a múlt heti kibocsátás eredményénél és kismértékben meghaladta a három hónapos referenciahozamot.
Csendes kereskedési nappal és viszonylag alacsony forgalommal nyitotta a hetet az állampapírok másodlagos piaca is. A referenciahozamok minden futamidőre emelkedtek, bár ennek mértéke egyiknél sem haladta meg a 6-7 bázispontot. A héten egyébként a 3 hónapos diszkontkincstárjegyek mai aukcióján kívül csütörtökön 3 és 5 éves államkötvényeket kínál majd a kincstár.
A bankközi devizapiacon a nap folyamán kismértékben gyengült a hazai fizetőeszköz árfolyama, a jegyzés egyedül a jegybanki kamatcsökkentés után emelkedett a pénteki szintig, az intervenciós sáv erős oldalán, a centrumtól számított 11,80 százalékig. A forgalom nem volt számottevő, amit megfigyelők az amerikai piacok hétfői zárva tartásával is indokoltak. Talán ennek köszönhető az is, hogy az árfolyam viszonylag szűk sávban, 11,59 és 11,92 százalék között mozgott. Az euró 243,80-244,10 forinton, a dollár pedig 276,00-276,30 forinton zárt. A bankközi forintpiacon mintegy fél százalékponttal emelkedtek az egynapos árak. Az üzletek zömét 11 százalékon kötötték.
M. J.
