BUX 138403.54 0,57 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PKN csak az egyik lehetséges célpont

A sorozatos OMV-párti nyilatkozatok után végre a Mol is hallatta hangját a lengyel sajtóban. A PAP hírügynökségnek nyilatkozva Hernádi Zsolt nem tartotta egyedüli lehetőségnek a kölcsönös részvénytulajdonlást, de véleménye szerint az növelné a két cég biztonságát egy ellenséges felvásárlással szemben. Az MTI által idézett nyilatkozat szerint a Mol ajánlata mind a megajánlott árat, mind a két cég jövőbeni együttműködését tekintve vonzó, ám az sem jelentené a világ végét, ha végül a magyar cég nem vehetné meg a PKN Orlent.

2001. december 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol Rt. és a PKN Orlen lengyel olajipari óriás kölcsönös részvényvásárlása, azaz kereszttulajdonlása nem elengedhetetlen feltétele a két konszern fúziójának, de növelné ellenálló képességüket az ellenséges felvásárlási kísérletekkel szemben - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnöke. Hernádi a lengyel PAP hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy a tranzakció nemcsak részvényvásárlásról szól, hanem elsősorban a Mol és a PKN Orlen összekapcsolásáról. A kincstárügyi minisztérium még az előző kormány hivatali időszakának utolsó napjaiban azzal a feltétellel adott kizárólagosságot a Molnak a plocki konszern 17,58 százalékának eladásáról folyó tárgyalásokon, hogy a magyar nagyvállalat ugyanekkora részvénycsomagot ajánl cserébe a PKN Orlennek. Hernádi szerint a Mol ajánlata mind az árat, mind a két partnercég jövőbeni együttműködését tekintve vonzó. A részvényekre vonatkozó tárgyalások folyamatban vannak, és nincsenek olyan alapvető érdekellentétek a Mol és a PKN részvényesei között, amelyek a tranzakció véglegesítését késleltetnék vagy visszatartanák - mondta a Mol elnöke.
Áldott Zoltán, a Mol stratégiai igazgatója szerint a két cég egyesülése számos kölcsönös előnnyel járna, és lehetővé tenné különféle vállalkozások megfelelő pénzügyi hátterének megteremtését a két országban és másutt is. Áldott szerint jól felhasználhatók lennének például a Mol tapasztalatai a PKN Orlen benzinkútjainak korszerűsítésében. Hernádi szerint nagyon sajnálatos volna, ha a tranzakció nem zárulna sikeresen, de ez sem jelentené „a világ végét”. A piacon vannak még nagy befektetési lehetőségek - hangsúlyozta.

Lengyel sajtóértesülések szerint a Mol 500 millió eurót ajánlott a 17,58 százalékért. Wieslaw Kaczmarek lengyel kincstárügyi miniszter szerdai varsói sajtóértekezletén azt mondta, hogy csak a Molnak adott három hónapos kizárólagosság lejárta, 2002. január 12-e után hoz döntést az ügyben. Hernádi az interjúban közölte, hogy a Mol továbbra is érdeklődik a második számú lengyel olajcég, a gdanski kőolaj-finomító 75 százaléka iránt, amelyről a részvénytulajdonos Nafta Polska jelenleg a brit Rotch Energyvel folytat kizárólagos tárgyalásokat. A Mol elnöke azt mondta, hogy mindkét tranzakciót képesek finanszírozni, és egy ilyen megoldás sok fejlesztési lehetőséget kínálna. A gdanski kőolaj-finomító részvényeiről - a legutóbbi nyilatkozat szerint - jövő év január 10-ig hoznak döntést. Maciej Gierej, a Nafta Polska új elnöke hétfőn azt mondta, hogy ha nem sikerül lezárni a tranzakciót a brit céggel, fontolóra veszik azt a lehetőséget is, hogy a gdanski finomító részvényeit a PKN Orlennek juttatják.
NAPI
(MTI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet